Mateřská škola Za Oborou „Čmeláček“

Za Oborou 2413/3, Praha 6-Malý Břevnov

 

Č.j. ZSTGM P-6 304/2015

 

    ŠKOLNÍ  VZDĚLÁVACÍ  PROGRAM

PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

na školní rok 2017-2018

 

      Společné krůčky do života po duhových cestách

                    

 

   Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání s názvem „Společné krůčky do života po duhových cestách“ byl projednán a schválen dne 31. srpna 2017. Jeho platnost je od 1.9.2017.

 Zpracovala:                                                                          

 

          ……………………………………………..        

                          Mgr. Daniela Marková                                          

                     Vedoucí předškolního zařízení                                      

Statutární zástupce:

 

           ….......................................................

                      Mgr. Dana Hudečková

                         Ředitelka školy

  

OBSAH:

 

       I.                        Identifikační údaje o mateřské škole ……………………….. str. 4

  1.     II.                        Obecná charakteristika školy ………………………………..str. 5-7
  2.  III.                         Koncepce rozvoje mateřské školy …………………………..str. 8-10
  3.  IV.                         Podmínky vzdělávání ……………………………………….str. 11-16
  4.     V.                        Organizace vzdělávání ………………………………………str. 17-18
  5.  VI.                         Charakteristika vzdělávacího programu ……………….……str. 19-22
  6. Vzdělávací obsah …………………………………………….str. 23-47
  7. Evaluace a autoevaluace ……………………………………..str. 48-57
  8.  IX.                        Přílohy ……………………………………………………….str. 58-60

 

I. IDENTIFIKAČNÍ  ÚDAJE  O  MATEŘSKÉ  ŠKOLE

 

   Název školy:  Mateřská škola  Za Oborou („Čmeláček“) -   je na základě rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy č.j. S-MHMP 779276a/2010 součástí Základní školy T.G. Masaryka, Českého povstání 6/511 Praha 6 – Ruzyně.

 

   Adresa mateřské školy: Za Oborou 3, Praha 6 – Malý Břevnov,  169 00

 

   Telefon: 235 317 740

 

   E-mail: ms.zaoborou@centrum.cz

 

   Zřizovatel: Městská část Praha 6, Čs. Armády 23

 

   Statutární zástupce: Mgr. Dana Hudečková 

 

   Vedoucí MŠ :  Mgr. Daniela Marková

 

   Počet tříd: čtyři třídy – dvě třídy (věk 3-5 let), dvě třídy (věk 5-7 let)

 

   Počet dětí: 112

 

   Počet zaměstnanců: 18

pedagogické pracovnice – 8

asistentky pedagoga – 2

provozní pracovníci – 8

 

   Provozní doba: 6.30 – 17.00 hod.

 

II.  OBECNÁ  CHARAKTERISTIKA  ŠKOLY

 

            Naše mateřská škola má čtyři třídy s kapacitou 112 dětí a její chod zabezpečuje 18 zaměstnanců. Je umístěna v klidném, pěkném prostředí v okrajové části města blízko obory Hvězda. Budova MŠ je jednopatrová. V přízemí se nachází dvě třídy (červená a oranžová), v poschodí jsou také dvě třídy (zelená a žlutá). Interiér školy je postupně plánovitě a účelně zařizován – obnovován a doplňován novým vybavením (nábytek, hračky, pomůcky …) tak, aby

-   byl v souladu s podmínkami vzdělávání RVP

-   odpovídal počtu dětí a jejich věku

-   byl zdravotně nezávadný

-   byl bezpečný a estetického vzhledu

-   byl funkční a podnětný

-   umožňoval dětem spontánní aktivity a podporoval zvolený styl  pedagogické práce

- bylo zajištěno vhodné členění prostoru, vyhovující nejrůznějším skupinovým a    individuálním činnostem dětí.

 

Děti se samy svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě prostředí, které upravujeme tak, aby dětské práce byly přístupné samotným dětem a mohly je shlédnout jejich rodiče. Na budovu MŠ bezprostředně navazuje školní hřiště vhodné pro rekreační a relaxační činnost dětí.     

O děti pečuje kolektiv osmi pedagogických pracovníků, dvou asistentů pedagoga, jedné hospodářky, tří kuchařek, tří uklízeček a správce budov. Každodenní spolupráce pedagogického týmu probíhá v přátelském ovzduší, které je tím nejlepším základem pro klidné a stimulující psychosociální klima školy.

MŠ navštěvují děti zpravidla ve věku 3 až 6 let. Přijímání dětí provádí ředitelka školy. Přednostně jsou přijímány děti v posledním roce před zahájením školní docházky.

 

Interiér školy je postupně plánovitě a účelně zařizován a doplňován novými prvky (nábytek, hračky, pomůcky….) podle finančních možností tak, aby splňovaly hygienické a bezpečnostní parametry.

 

 

Charakteristika jednotlivých tříd

 

            Děti jsou rozděleny do čtyř tříd. Děti ve věku 3 až 5 let jsou umístěny v  přízemí budovy. V prvním patře jsou umístěny děti ve věku 5 až 7 let. Každá třída je barevně odlišena jak vstupními dveřmi, tak i barevným nábytkem. Třídy jsou vybaveny skříňkami a policovým systémem na hračky a stavebnice pro děti. Jednotlivé třídy jsou propojeny dvoukřídlými dveřmi. Okna jsou chráněna venkovními a vnitřními žaluziemi. Každá třída je vybavena dětským nábytkem na pódiích podle barvy třídy. Třídy jsou dostatečně prostorné a světlé, větrání zajišťují v každé třídě klimatizační jednotky.

            Každá třída má k dispozici vhodně upravené prostory k řízeným činnostem, volnému pohybu a hrací koutky. Každá třída je vybavena účelově zhotoveným nábytkem s úložnými prostory, které jsou volně a bezpečně přístupné dětem. Šatny jsou vybaveny vhodným nábytkem pro předškolní věk, děti se zde snadno orientují. K tělovýchovným činnostem lze použít prostory školního hřiště a v přízemí plochy dvou teras. Umývárny, WC a další prostory mateřské školy odpovídají stanoveným hygienickým požadavkům.

 

Specifika budovy a její historie

 

            Mateřská škola „Čmeláček“ je moderně, architektonicky pojatá jednopatrová budova. MŠ je postavena na pozemku, kde do podzimu 2001 stála stará mateřská škola, která se nacházela v hygienicky a provozně nevyhovující dřevěné budově. Stavba nové MŠ byla zahájena v prosinci 2010 zbouráním stávající budovy. Budování nové MŠ jsme i s dětmi pozorně sledovali a přímo byli svědky výstavby nové stavebně odvážně pojaté MŠ.

Kolaudace MŠ byla 26.9.2011 a už 29.9.2011 začal provoz v té době ještě ne zcela zařízeném objektu. Důležité ale bylo, že si děti měly zpočátku s čím a kde hrát, třídy byly vybaveny stoly, židličkami, pódiem s výsuvnými lehátky a úložným prostorem na lůžkoviny. Hygienické zázemí bylo vybaveno předepsanými prvky. V šatnách si děti odkládaly do svých přihrádek. Postupně byly třídy dovybavovány nábytkem a my jsme měli radost z každé nové police nebo skříňky. Vybavení tříd je rozepsáno v oddíle „Charakteristika tříd“.

Objekt školy se nachází v klidné vilové čtvrti Malého Břevnova v blízkosti obory Hvězda. Budova školy se skládá z části hospodářské a části s jednotlivými třídami, které jsou odděleny prostornou vstupní chodbou. Z té je vstup do dvou tříd v přízemí a označenými dveřmi do prvního poschodí do dalších dvou tříd. Pro orientaci jsou vstupní dveře do tříd v přízemí i v prvním patře barevně odlišeny.

Část hospodářská je oddělena modrými dveřmi. Zde se nachází vstup do jídelny, malé dílny, WC pro invalidy, pracovny hospodářky školy, prádelny se skladem hygienických a úklidových pomůcek, kotelny, bytu správce budovy a ředitelny.

Budova školy je umístěna uprostřed zahrady a barevně je koncipována do modré, žluté a cihlové barvy. Budova je obehnána tyčkovým kovovým plotem, část od rodinných domků je oddělena zdí z betonových kvádrů a část od parku je chráněna neprůhledným matovým sklem. Pro úklid hraček slouží dva dřevěné domky a správce budov má k dispozici velký dřevěný domek na zahradní techniku. Pro vozy zásobování je upravena příjezdová komunikace, která je chráněna bránou na dálkové ovládání.

Děti si mohou hrát nejen v prostoru zahrady a pískovišť, ale i na terasách se vstupem z tříd v přízemí. Za pěkného počasí využíváme i terasu u jídelny. Zahrada je postupně vybavována novými hracími prvky. Hrací zóna na zahradě byla dovybavena dřevěnými kládami s volantem.

Budova MŠ je od hlavního silničního provozu chráněna nejen již uvedenou neprůhlednou stěnou, ale i parkem a protihlukovou kamennou zdí. Blízkost obory Hvězda je pro nás místem častých vycházek a soustředění různých výchovných činností. Pro větší bezpečnost dětí je před MŠ vybudován zpomalovací příčný pruh a zábradlí.

 

Dovybavení MŠ: Během školního roku 2012-2013 byla MŠ vybavena novými hracími koutky v každé třídě, vnitřními žaluziemi v jednotlivých třídách a v jídelně. Na terasy u tříd v přízemí byly zakoupeny dětské plastové stoly a židličky a na terasu u jídelny zhotovil pan školník dřevěné barevné stoly s lavičkami. Stávající dřevěný domeček byl rozšířen pro uložení většího množství hraček. Kolem zadního oplocení vysázela zahradnická firma túje. Vstupní prostor je obohacen o nový záhon, který vytvořili rodiče. Šikovná maminka prořezala ovocné stromy na zahradě. Částečně je zabudován dřevěný plůtek mezi domečkem na nářadí a terasou u jídelny z důvodu bezpečnosti dětí a dalším plůtkem mezi terasou a kovovým plotem.

Během školního roku 2013-2014 byly třídy rozšířeny o nové hrací prvky podle současného trendu. Školník MŠ vyrobil přístřešek na pomůcky u terasy oranžové třídy, který slouží v teplých dnech jako hrací prostor pro děti. Pro estetické ztvárnění vstupního prostoru do MŠ byly vysázeny habrové keře u plotu k hlavní ulici a v prostoru pod okny budovy byly vysázeny jehličnany. V létě roku 2015 byla instalována dětská průlezka „housenka“. Rodiče vytvořili nový záhonek a opěry pro ovocné keře. U vstupní části MŠ byl instalován plot. Rodiče v tomto roce začali se zkrášlením betonové zdi malováním společně s dětmi. Pro větší bezpečnost dětí byl instalován barevný,dřevěný plot mezi příjezdovou cestou a zahradou.

Ve školním roce 2016/17 byly na zahradě instalovány tabule na kreslení křídami a  dokoupeny nové hračky na písek. Nově mají také děti možnost hrát fotbal  s dvěma novými fotbalovými brankami a využít volejbalový koš na házenou. Z bezpečnostních důvodů se musel pokácet letitý ořešák, ale místo něj byly vysázeny dva nové.

V nadcházejících letech budeme dále obohacovat zahradu o nové herní prvky a hračky a pečovat o rozrůstající se zeleň.

 

III: KONCEPCE ROZVOJE MATEŘSKÉ  ŠKOLY  VE  ŠKOLNÍM  ROCE  2017-2018

 

            MŠ Za Oborou se od 1.9.2011 na základě rozhodnutí magistrátu hlavního města Praha č.j. S-MHMP 779276a/2010 ze dne 18.8.2011 stala součástí ZŠ T.G. Masaryka, Praha 6 nám. Českého povstání. Od 29.9.2011 začal provoz v nově postavené mateřské škole Za Oborou 3.

 

            Výchovná práce je podřízena individuálním potřebám a zájmům dětí. Směřuje k tomu, aby se dítě v mateřské škole cítilo dobře a bezpečně, aby se učilo chápat a plně prožívat svět kolem sebe, mělo chuť poznávat, přemýšlet a tvořit. Proto se snažíme budovat dobré vztahy také v celém kolektivu zaměstnanců a tím být dobrým vzorem dětem.

 Filosofií naší školy je rozvíjet samostatné a zdravě sebevědomé děti cestou přirozené výchovy, položit základy celoživotního vzdělávání všem dětem podle jejich možností, zájmů a potřeb. Pracujeme podle rámcového plánu, nabízíme atraktivní výchovný program s prvky programu „Začít spolu“. Při své pedagogické činnosti budeme i nadále pokračovat v úspěšně započaté etapě vztahující se k prohlubování kamarádských vztahů mezi dětmi, respektovat jejich přání, reagovat na podněty ze strany rodičů i dětí. Stávají se pro nás rovnocennými partnery. Velkým úspěchem je vzájemná tolerance, porozumění, pomoc, slušnost mezi dětmi.

 

            Záměry koncepce rozvoje:

  • zvyšovat kvalitu výchovy a vzdělávání
  • i nadále budovat láskyplné prostředí, kde se děti budou cítit dobře a bezpečně
  • dle individuálních potřeb rozvíjet všechny stránky osobnosti dítěte
  • respektovat  věkové zvláštnosti dětí
  • vést děti k budování zdravého sebevědomí
  • podporovat a rozvíjet spontánní činnost dítěte
  • vytvářet atmosféru k rozvoji kladných vlastností, vztahů, přístupů, postojů a společenských návyků dětí a postupné budování aktivního prožitkového vztahu mezi dítětem a okolním světem – pochopení, tolerance a pohoda (prevence šikany)
  • podporovat děti v jejich tvořivosti a samostatnosti
  • rozvíjet oblast estetického a citového vnímání přírody, učit děti chápat existující souvislosti – úcta ke všemu živému a povědomí a spoluúčasti na stavu a vývoji životního prostředí (využíváme blízkosti lesa k přímému pozorování měnící se přírody, volně žijících zvířat, vytváříme návyky jak se správně chovat v přírodě)
  • více se zaměřit na environmentální výchovu – vytvoření programu environmentální výchovy v naší mateřské škole
  • zajistit dětem dostatek přirozených pohybových aktivit v přírodě
  • respektovat zvláštnosti osobnosti každého dítěte – uspokojujeme pocit volnosti při hře, tvořivé činnosti
  • zajistit dětem předškolního věku všestranou kvalitní přípravu na školní docházku – rozvíjet předčtenářskou a předmatematickou gramotnost
  • zajistit kvalifikovanou péči dětem se specifickými vzdělávacími potřebami
  • zajistit dostatečně podnětné prostředí pro rozvoj dětí nadaných
  • vést děti k přijímání zásad zdravého životního stylu
  • zajistit dle zájmu rodičů logopedickou depistáž dětí, využívat znalostí z kurzů logoped. asistenta při rozvíjení komunik. Dovedností dětí

 

         Koncepce rozvoje z materiálního hlediska:

-        průběžné doplňování didaktických pomůcek

-        rozšíření dětských knihoven v jednotlivých třídách

-        dokoupení některých rytmických nástrojů (djembe)

-        vybavení nové malé třídy pro potřeby skupinové práce s předškoláky, individuální práci s dětmi se specifickými vzdělávacími potřebami, pro využití v odpoledních hodinách pro grant výuky AJ pro předškoláky a jako zázemí  volnočasových aktivit

     Nadstandartní aktivity

            V tomto školním roce nabídneme dětem volnočasové aktivity, které probíhají v odpoledních hodinách podle nabídek agentur, aktivity rodičů a kreativity pedagogů.

 

            Plánované kroužky ve školním roce 2017-2018:

-          anglický jazyk – grant MÚ Praha 6 (pouze pro předškoláky)

-          projekt „Předškoláček“ - spolupráce se ZŠ Bělohorská

-          výuka flétny

-          výtvarná a pracovní výchova

-          kroužek keramiky

 

Nabídka agentur je pestrá a záleží na rozhodnutí rodičů, jakých kroužků se jejich děti zúčastní. Předpokladem konání jednotlivých kroužků je dostatečný počet přihlášených dětí. Paní učitelky spolu s dětmi připravují pro rodiče vystoupení a v rámci možností se zúčastní  různých výstav a projektů dle nabídek agentur. Spolupráce s rodiči je zatím na velmi dobré úrovni, do budoucna počítáme s pomocí rodičů při brigádách (péče o zeleň, opravy nábytku, hraček) a jiných akcích pořádaných během roku.

 

   Další aktivity:

Plavecký výcvik

Vzhledem k tomu, že jedním z našich záměrů je umožnit dětem dostatek pohybových aktivit, zařadili jsme právě plavání do naší koncepce mateřské školy. Plavání je zdravý způsob pohybu a vůbec pobyt ve vodě je sám o sobě prospěšný pro zdraví – otužování dětí.

Naše předškolní plavecká výuka probíhá  v plavecké škole „Plaváček“ v Tuchlovicích.

 

            Vzhledem k propojení MŠ Za Oborou, MŠ Bělohorská a ZŠ Bělohorská počítáme se zkvalitněním vzájemné spolupráce. V nové MŠ aplikujeme prvky alternativního programu pro MŠ „Začít spolu“.

 

            Návrh spolupráce s MŠ a ZŠ Bílá hora a MŠ Stochovská:

-          pořádání společných zábavných akcí,

-          společných návštěv divadla v MŠ Bělohorská nebo v ZŠ Bílá hora,

-          zábavných odpoledních akcí s rodiči,

-          soutěží,

-          dnů otevřených dveří MŠ a ZŠ,

-          vzájemné návštěvy dětí MŠ v ZŠ a opačně,

-          návštěvy předškoláků v první třídě ZŠ Bílá hora

-          společné konzultace učitelek uvedených MŠ

-          Společné procházky historickou částí Prahy,návštěvy výstav a galerií,

-          společné výjezdy do školy v přírodě a výlety,

-          společné výtvarné akce,

-          vzájemné hospitace,

-          společné plánování ŠVP,

-          kurzy plavání,

-          pozvánky profesionálních divadélek do MŠ,

-          sportovní soutěže na hřišti ZŠ Ruzyně.

Využití zkušeností z jiných MŠ určitě povede ke zkvalitnění výchovně-vzdělávací práce pedagogických pracovníků.

 

Důležitým cílem je další vzdělávání učitelek – pedagogická centra nabízejí dostatek různých kurzů. Pravidelně navštěvujeme semináře pro pedagogy, pořádané vydavatelstvím Portál. V loňském školním roce se naše škola zapojila do projektu šablon, díky čemuž postupně všechny učitelky absolvují vzdělávací kurzy – Logopedický asistent, Předčtenářská gramotnost, Předmatematická gramotnost. Samozřejmostí je rozšiřování vědomostí učitelek samostudiem.

 

Ve velmi úzké spolupráci pokračujeme se ZŠ Bělohorská, která je založena na vzájemných návštěvách a hospitacích učitelek. Součástí této spolupráce jsou konzultace o programu „Začít spolu“. Děti ze ZŠ se účastní akcí pořádaných MŠ (divadla, rozloučení s předškoláky, den dětí, apod.).

Spolupráce se ZŠ Bílá hora je založena na návštěvách dětí předškolního věku v první třídě ZŠ a na společných akcích pořádaných jednotlivými školami.

 

Rozvoj spolupráce je také na straně zřizovatele. Nově se pořádají společná setkání obyvatel Malého Břevnova a dětí z místních mateřských a základních škol v parku – vánoční rozsvěcení stromečku, rozloučení se školou v červnu.

IV. PODMÍNKY  VZDĚLÁVÁNÍ

 

 

4.1.  VĚCNÉ  PODMÍNKY

 

MŠ má dostatečně velké prostory a takové prostorové uspořádání, které vyhovuje  skupinovým i individuálním činnostem dětí.

Dětský nábytek, tělocvičné nářadí, zdravotně-hygienické zařízení (umývárny, toalety) jsou přizpůsobeny antropometrickým požadavkům, vybavení pro odpočinek dětí odpovídá jejich počtu, stávající vybavení je zdravotně nezávadné, bezpečné a estetického vzhledu. Vybavení hračkami, pomůckami, náčiním, materiály a doplňky odpovídá počtu dětí a jejich věku; vybavení je průběžně obnovováno a doplňováno a pedagogy plně využíváno. Hračky, pomůcky, náčiní a další doplňky jsou umístěny tak, aby je děti dobře viděly, mohly si je samostatně brát a zároveň se vyznaly v jejich uložení; jsou stanovena pravidla pro jejich využívání pedagogy i dětmi. Děti se samy svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě prostředí, které upravujeme tak, aby dětské práce byly přístupné samotným dětem a mohly je shlédnout i jejich rodiče.

 Na budovu MŠ bezprostředně navazuje školní zahrada, která je vybavena pískovištěm, dřevěným programem a in-line dráhou. Všechny vnitřní i venkovní prostory MŠ splňují bezpečnostní a hygienické normy podle platných předpisů a  jsou pravidelně kontrolovány revizními techniky.

     

 Plán rozvoje:  Nově se připravuje malá třída pro potřeby individuální a skupinové práce, pro práci s dětmi  se specifickými vzdělávacími potřebami.

 

             4.2.   ŽIVOTOSPRÁVA

 

  • dětem poskytujeme plnohodnotnou a vyváženou stravu doplněnou o prvky současného trendu zdravé výživy
  • v podávané stravě je bohatě zastoupena vláknina, čerstvá zelenina a ovoce, mléčné výrobky
  • děti mají dostatek tekutin – zajišťuje pitný režim, který děti přirozeně využívají. V zimním období zařazujeme do pitného režimu teplé ovocné a bylinkové čaje, v jarním a letním období dětem nabízíme vitaminové a jodidované džusy
  • dětem ponecháváme volnost osobního tempa při jídle. Respektujeme požadavky rodičů – je možná dohoda s vedoucí školní jídelny o dietní stravě
  • pravidelným, současně však flexibilním denním rytmem a řádem, umožňujeme organizaci činností v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuálním situacím v MŠ tak, aby mezi jednotlivými podávanými pokrmy byly dodržovány vhodné intervaly a současně byla rodičům dětí umožněna reakce na neplánované události v životě MŠ
  • každodenní pobyt dětí venku (2 hodiny) dává dostatek příležitostí k volnému pohybu, činnosti přizpůsobujeme momentální kvalitě ovzduší. Potřebu volného pohybu dětí respektujeme i v interiéru MŠ
  • v denním programu respektujeme individuální potřebu aktivity, spánku a odpočinku dětí. Přistupujeme k nim na základě pedagogické diagnostiky s respektováním individuálních zvláštností a potřeby odpočinku dětského organizmu
  • pedagogové se chovají podle zásad zdravého životního stylu tak, aby poskytovali dětem přirozený vzor
  • podporujeme kulturu stolování současně s vytvářením pozitivních vztahů dětí k prostředí a zprostředkováváme vytváření dovedností a návyků správného chování a jednání.

 

Děti se stravují ve školní jídelně. Vzhledem k velkému počtu dětí je podávání jídla rozděleno do dvou etap. V prvním pořadí se stravují děti ze tříd v přízemí a následně děti ze tříd v prvním poschodí. Pokud počasí dovolí, děti se budou stravovat na terase u jídelny.

 

              4.3.  PSYCHOSOCIÁLNÍ  PODMÍNKY

 

            Zásady individuálního přístupu ke všem dětem:

  • neodbýváme dítě, když se na něco ptá
  • respektujeme potřeby každého dítěte
  • podporujeme rozvoj zdravé sebedůvěry dětí
  • v jednání s dítětem jsme zásadoví
  • příliš často nenapomínáme
  • využíváme pochvalu jako motivační prvek
  • nechválíme za každou cenu
  • smysluplná a úspěšně provedená činnost je odměnou sama o sobě
  • pamatujeme na zpětnou vazbu
  • programově se věnujeme neformálním vztahům dětí ve třídě a nenásilně je ovlivňujeme prosociálním směrem - tolerance
  • děti neúměrně nezatěžujeme, ponecháváme jim vlastní tempo
  • dětem dáváme jasné a srozumitelné pokyny.

 

4.4.ORGANIZACE  CHODU MŠ

 

 V mateřské škole je zajištěn pravidelný denní rytmus a řád, který je dostatečně flexibilní, aby mohl reagovat na aktuální situaci a přizpůsobit se individuálním potřebám dětí. Do programu je zařazován dostatek pohybové aktivity ve třídě i venku. Poměr spontánních a řízených aktivit je vyvážený a vede k podněcování vlastní aktivity. Pro realizaci činností jsou vytvářeny vhodné materiální i psychohygienické podmínky. Nejsou překračovány stanovené počty ve třídě, spojování tříd je maximálně omezeno.

 

     Jsme mateřská škola s celodenním provozem od 6.30 do 17.00 hod.

Ráno od 6.30 hod. do 7.15 hod. se děti schází v oranžové třídě, odkud si je učitelky v 7.15 hod. odvádí do kmenových tříd.

Odpoledne se děti v 16 hod. spojují do dvou tříd a v 17.30 hod. pak do jedné třídy, kde se děti věnují zájmovým činnostem do příchodu rodičů. Zde provoz MŠ končí nejdéle v 17.00 hodin.

 

     Časové rozvržení organizace vzdělávání celého dne:

   Jelikož se stravujeme v jídelně, musíme se zde střídat po dvou třídách. V první etapě se stravují mladší děti z dolních tříd a v druhé starší děti z horních tříd. Proto je režim dne trochu odlišný.

 

   Oranžová a červená třída (mladší děti)

-        6.30 – 8.15 hod. - hry a činnosti dle zájmu dětí, dobrovolné

                  skupinové činnosti dle nabídky učitelky

-        8.15 – 8.30 hod. - ranní rozcvička, komunikační kruh

-        8.30 – 9.00 hod. - hygiena, dopolední svačina

-        9.00 – 9.30 hod – řízená činnost

-        9.30 – 11.30 hod. - pobyt venku (délka může být ovlivněna počasím, mimořádnými akcemi)

-        11.30 – 12.00 hod. - hygiena, oběd   

-        12.00 – 14.15 hod. - hygiena, četba pohádky, odpočinek dětí na lůžku

-        14.15 – 14.45 hod. - hygiena, oblékání, odpolední svačina

-        14.45 – 17.00 hod. - hry a zájmová činnost dětí, pobyt na zahradě

 

 

   Zelená a žlutá třída (starší děti)

-        6.30 – 8.15 hod. - hry a činnosti dle zájmu dětí, dobrovolné

                  skupinové činnosti dle nabídky učitelky

-        8.15 – 9.00 hod. - ranní rozcvička, komunikační kruh, individuální péče

-        9.00 – 9.30 hod. - hygiena, dopolední svačina

-        9.30 – 10.00 hod – řízená činnost

-        10.00 – 12.00 hod. - pobyt venku (délka může být ovlivněna počasím, mimořádnými akcemi)

-        12.00 – 12.30 hod. - hygiena, oběd   

-        12.30 – 14.15 hod. - hygiena, četba pohádky, odpočinek dětí na lůžku, klidové aktivity -“Chytré hlavičky“

-        14.15 – 14.45 hod. - hygiena, oblékání, odpolední svačina

-        14.45 – 17.00 hod. - hry a zájmová činnost dětí, pobyt na zahradě

 

   Zajištění péče o zdraví a bezpečnost dětí při pobytu v MŠ:

Mateřská škola přebírá dohled nad dítětem od okamžiku jeho osobního předání zákoným zástupcem učitelce do doby, kdy si jej  jeho zákonný zástupce či osoba jím písemně pověřená  osobně vyzvedne.

Pro zajištění bezpečnosti dětí při pobytu mimo areál mateřské školy je stanoven maximální počet 20 dětí z běžné třídy na jednu učitelku. Při vyšším počtu dětí či pro zabezpečení náročnejších aktivit z hlediska bezpečnosti ředitelka určí dalšího pedagogického pracovníka či výjimečně jinou zletilou osobu, která je způsobilá k právním úkonům a která je v pracovněprávním vztahu k právnické osobě, která vykonává činnost mateřské školy.

 

Záměr – nadále zajišťovat bezpečnost dětí  při všech aktivitách v areálu školy i mimo něj.

 

4.5.        ŘÍZENÍ  MATEŘSKÉ  ŠKOLY

 

     Naše mateřská škola je součástí komplexu mateřských a základních škol, spadajících pod Základní školu T.G.Masaryka, Praha 6 – Ruzyně. Ředitelka školy stanovuje pracovní náplně, určuje povinnosti a pravomoci zaměstnanců. Přesto si je vědoma, že jedině spokojený učitel může vnášet do třídy pohodu a přátelskou atmosféru. Proto se snaží udržovat klidné pracovní prostředí, založené na vzájemné důvěře, toleranci a snaze vzájemně si pomáhat. Důležitá je pro ni podpora týmové spolupráce. Podporuje zaměstnance v dalším sebevzdělávání a rozvoji tvůrčí iniciativy.

     Vedení školy pravidelně realizuje porady , kde se plánuje organizace vzdělávání a řeší se momentální dění na třídách. Vedoucí učitelky mohou předložit své požadavky. Ředitelka se vždy snaží pomoci vyřešit případné obtíže v jednotlivých školách.

 Na řízení naší mateřské školy spolupracuje ředitelka s vedoucí učitelkou a samozřejmě s celým týmem pedagogického sboru, ale také s rodiči a zřizovatelem. Samozřejmostí je také spolupráce  s MŠ Bělohorská a Stochovská.

Při tvorbě plánu pedagogické podpory spolupracuje ředitelka a učitelky s pedagogicko-psychologickou poradnou.

 Plánování výchovně vzdělávacího procesu je založeno na evaluaci předchozího průběhu a výsledků vzdělávání.

 

4.6.  PERSONÁLNÍ  A  PEDAGOGICKÉ ZAJIŠTĚNÍ

 V mateřské škole pracuje 8 učitelek na plný úvazek , 2 asistentky pedagoga a dále provozní zaměstnanci – hospodářka, 3 pracovnice kuchyně, 3 uklízečky a školník.

   Všechny učitelky mají předepsanou odbornou kvalifikaci a mnohaletou praxi s prací v mateřské škole. Nadále si rozšiřují vzdělání samostudiem a také se účastní vzdělávacích seminářů a kurzů.

Pravidelně využíváme semináře pro pedagogy pořádané vydavatelstvím Portál a organizací INFRA.

Druhým rokem také využíváme finanční prostředky ze šablon na další vzdělávání pedagogických pracovníků.Část učitelek již absolvovala seminář, zaměřený na předčtenářskou a předmatematickou gramotnost a také kurz logopedického asistenta.

   Pracovní doba učitelek je rozvržena tak, aby byla co nejlépe zajištěna péče o děti a jejich bezpečnost. Ranní a odpolední směna se překrývá 2,5 hod. denně v době pobytu dětí venku a v době oběda.

   Zvláštní pravidla platí při zajištění mimořádných akcí (výlety, plavecký výcvik apod.).

 

Záměr: Dále rozšiřovat kvalifikaci učitelek v rámci šablon. Průběžné doplňování odborné literatury, věnující se pedagogické práci a výchovnému procesu.

 

4.7.  SPOLUÚČAST  RODIČŮ

   Rodina je pro dítě tím nejdůležitějším, co má a tak k tomu přistupujeme i my. Jelikož je naší snahou, aby se dítě u nás v MŠ cítilo dobře a bezpečně, musí být i bezproblémové vztahy s rodiči samozřejmostí. Jsme otevření ke spolupráci a s radostí přijímáme jejich snahu o zapojení se do života naší mateřské školy.

   Vzájemná spolupráce:

-        snažíme se o vytváření dobrých vztahů a zejména o budování vzájemné důvěry

-        k rodičům přistupujeme individuálně, stejně jako k dětem, snažíme se být empatičtí

-        snažíme se rodiče podporovat v jejich výchovném působení na dítě

-        pokud je to možné, snažíme se rodičům vyhovět

-        jsme otevření, před přijetím umožňujeme rodičům prohlídku školy (den otevřených dveří, po domluvě i mimo něj)

-        umožňujeme „adaptační program“-rodič může zůstávat s dítětem ve třídě, aby se co nejlépe adaptovalo na nové prostředí

-        pořádáme rodičovské schůzky (min. 1x ročně)

-        rodiče informujeme o pokrocích a chování jejich dětí

-        v ranních a odpoledních hodinách jsme rodičům k dispozici pro řešení jejich požadavků

-        v případě potřeby si domlouváme s rodiči schůzku

-        v případě problémů se snažíme rodičům pomoci

-        zachováváme pravidla diskrétnosti, chráníme soukromí rodiny

-        o plánovaných akcích rodiče informujeme písemně na nástěnkách

-        pořádáme společné akce s rodiči – zahradní akce, besídky, dílničky, sportovní odpoledne

-       někteří rodiče pomáhají při výletech, exkurzích

 

Záměr: nadále budovat vzájemnou důvěru, hledat nové možnosti spolupráce

 

4.8. SPOLUPRÁCE  S  JINÝMI  INSTITUCEMI

 

MŠ Za Oborou je součástí komplexu školských institucí, patřících pod ZŠ  T.G.Masaryka. Zde tedy probíhá úzká spolupráce. Děti předškolního věku se účastní projektu „Předškoláček“ - 1x měsíčně dochází do ZŠ Bělohorská a mají možnost se seznámit s prostředím školy. Zde jsou pro ně připraveny různé činnosti, směřující k přípravě na vstup do školy.

   Dále probíhá úzká spolupráce s MŠ Bělohorská a Stochovská. Vedoucí učitelky si plánují společné porady, kde si vyměňují zkušenosti.

   Další oblast spolupráce je se zřizovatelem – MČ Praha 6 – účastníme se různých akcí (rozsvěcení vánočního stromečku, loučení se školním rokem).

   Dále navštěvujeme městskou knihovnu v Břevnově, hasičskou stanici na Petřinách, účastníme se projektů „Lesů ČR“. Již několikátým rokem dojíždíme do plaveckého bazénu v Tuchlovicích.

 

Záměr: hledat další možnosti spolupráce, více se zaměřit na spolupráci s environmentálními centry

 

     4.9.   PODMÍMKY  PRO   VZDĚLÁVÁNÍ  DĚTÍ  SE  SPECIÁLNÍMI  VZDĚLÁVACÍMI   POTŘEBAMI

 

   Dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami se rozumí – dítě, které k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření. Tyto děti mají právo na bezplatné poskytování podpůrných opatření. Ty realizuje mateřská škola.

 

   Podpůrná opatření se člení do 5 stupňů:

-        I. Stupeň podpůrných opatření – stanovuje se bez doporučení školského poradenského zařízení.

Sem patří děti s mírnými obtížemi ve vzdělávání. Na  počátku školního ruku si učitelky provádí diagnostiku dětí a pokud si takové dítě vytipují, vypracují PLPP (plán pedagogické podpory). Součástí je evaluace pokroků dítěte.

-        II.-V. Stupeň podpůrných opatření – lze uplatnit pouze s doporučením ŠPZ. Pro tyto děti se vypracovává IVP (individuální vzdělávací plán).

Podpůrná opatření jsou plánována na společných schůzkách zástupce ŠPZ, učitelek, asistentky a zákonných zástupců dítěte.

      

   Základním posláním naší mateřské školy je zdravý tělesný, psychický a sociální vývoj každého dítěte. Při plánování a realizaci vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními je třeba mít na zřeteli fakt, že se děti ve svých individuálních vzdělávacích potřebách a možnostech liší. Účelem podpory vzdělávání těchto dětí je plné zapojení a maximální využití vzdělávacího potenciálu každého dítěte s ohledem na jeho individuální možnosti a schopnosti.

   Hlavním záměrem je umožňovat dětem získávat základní životní zkušenosti v přirozeném bezpečném prostředí skupiny vrstevníků cestou výchovy, vzdělávání založeném na principu uspokojování individuálních potřeb a zájmů. Dále chceme rozvíjet a podporovat samostatnost, zdravé sebevědomí a tvořivost všech dětí.

 

Ve školním roce 2017/18 navštěvuje oranžovou a červenou třídu vždy jedno dítě se speciálními vzdělávacími potřebami (II.-V. st.). Pro tyto děti je zpracováván IVP. Na obou třídách funguje asistentka pedagoga – na základě doporučení vypracovává individuální plán, schvaluje výběr podpůrných pomůcek. Přibližně 1x měsíčně se koná setkání rodičů, psycholožky, učitelek a asistentky, na kterém se hodnotí pokroky dítěte a plánuje se další postup při výběru podpůrných opatření.

 

Záměr: nadále udržovat dobré vztahy s rodiči dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, rozšiřovat si své znalosti v této oblasti.

 

4.10.  VÝCHOVA  A  VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ  MIMOŘÁDNĚ  NADANÝCH

 

   Podle školského zákona má být k dětem mimořádně nadaným přistupováno jako k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Mimořádné nadání mohou rozpoznat jako první rodiče, později učitelka v mateřské škole, ale oficiálně ho musí diagnostikovat školské poradenské zařízení. Dítě může projevovat nadání nejen v intelektové oblasti, ale také v oblasti tvořivosti či pohybové nebo sociální oblasti. Často se nadání prezentuje jako akcelerovaný vývoj pouze v jedné oblasti a naproti tomu dochází k oslabení jiné z oblastí dětského vývoje.

   Dítěti s mimořádným nadáním je vypracováván IVP ve spolupráci s poradenským pracovištěm a pedagogy a se souhlasem rodičů a ředitele školy. Tento plán zabrání tomu, aby bylo dítě rozvíjeno jednostranně ve své nadprůměrné oblasti, ale naopak všestranně i v jeho oslabených oblastech.

 

   Momentálně v naší mateřské škole není žádné dítě mimořádně nadané.  Přesto se snažíme podporovat u dětí oblasti, v kterých shledáváme alespoň určitou míru nadání,  a nebo o danou oblast projevují děti zájem.

 

Záměr: dbát na všestranný rozvoj osobnosti každého dítěte, vyhýbat se jednostrannému výchovně vzdělávacímu působení na děti.

 

4.11.        DĚTI  S  ODKLADEM  ŠKOLNÍ  DOCHÁZKY

  

     Na základě doporučení z PPP učitelky vypracovávají „Plán podpory pro děti s OŠD“ – jde o čtvrtletní plány, zaměřující se na rozvoj daných oblastí. Na základě průběžného hodnocení se upravují metody a formy vzdělávání dítěte, směřující k úspěšnému vstupu do 1. Třídy ZŠ.

 

Záměr:dále se snažit těmto dětem poskytovat co nejlepší individuální péči.

 

4.12.        VZDĚLÁVÁNÍ   DĚTÍ  DVOULETÝCH

 

   Zákon stanovuje možnost v mateřské škole vzdělávat děti ve věku 2-6 let. Zákonná povinnost přijímat k předškolnímu vzdělávání děti dvouleté je stanovena na rok 2020. Jelikož tyto děti vyžadují pro svůj pobyt v MŠ odlišné podmínky jak materiální, režimové i psychosociální, není naše mateřská škola momentálně připravena pro vzdělávání těchto dětí. Ani z kapacitních důvodů to nyní není možné.

 

Záměr: postupné úpravy směřující k zabezpečení všech potřeb dvouletých dětí

 

V.  ORGANIZACE  VZDĚLÁVÁNÍ

 

5.1. CHARAKTERISTIKA  TŘÍD, METODY  A  FORMY  PRÁCE    

 

   Jsme mateřská škola s celodenním provozem ve čtyřech třídách. V každé třídě je zapsáno 28 dětí.

Charkteristiky tříd:

             Oranžová a Červená třída - třídy v přízemí budovy- navštěvují je mladší děti ve věku 3-5 let.   Do těchto tříd jsou zařazovány nově přijaté děti. Prioritou učitelek zde je zejména  adaptace dětí na nové prostředí a dále zvládnutí sebeobsluhy a základních hygienických požadavků.  Důležité je zde také začlenění dítěte do kolektivu a přijímání pravidel soužití ve špolečenství ostatních dětí.  Poté se mohou věnovat rozvoji všech stránek osobnosti dítěte.

   Hlavní formou výchovně vzdělávacího procesu je zde učení hrou, prožitkové učení a seznamování s věcmi a činnostmi každodenního života metodou pokusu a omylu. Důraz je zde kladen na spontánost.

              Zelená a Žlutá třída – třídy v patře budovy – navštěvují starší děti ve věku 5-7 let, tedy převážně děti předškolního věku a děti s odkladem školní docházky. Většina dětí sem přestupuje z oranžové a červené třídy. Výjimečně jsou zde mladší děti, neboť zohledňujeme přání rodičů pro umístění sourozenců do jedné třídy.

   Zde je priorita výchovně vzdělávací práce dána převahou dětí předškolního věku – tedy přípravou na plynulý přechod do školy. U dětí rozvíjíme rozumové schopnosti, předmatematické a předčtenářské dovednosti, jemnou motoriku, koordinaci oka a ruky, zařazujeme grafomotorická cvičení, dbáme na správnou techniku držení psacích potřeb apod.

  Jako hlavní forma výchovně vzdělávacího procesu i u starších dětí zůstává hra a prožitkové učení, ale ve větší míře jsou zastoupeny didakticky cílené činnosti a metody kooperativního učení. Důležitá je nadále názornost.

 

5.2.        KRITÉRIA  PRO  PŘIJÍMÁNÍ  DĚTÍ  DO  MŠ

 

Přijímání dětí

 

  • děti jsou přijímány do mateřské školy prostřednictvím zápisu. Zákonný zástupce si podá řádně vyplněnou žádost o přijetí do MŠ, kde uvede požadované odloučené pracoviště. Ředitelka MŠ stanoví po dohodě se zřizovatelem místo a termín zápisu dětí pro následující školní rok a tyto náležitosti zveřejní v regionálních médiích a na web. stránkách školy.
  • děti jsou přijímány na základě kritérií stanovených ředitelkou MŠ a zřizovatelem
  • ředitelka MŠ rozhoduje o přijetí dítěte do MŠ
  • v případě, že nelze dítě zařadit z kapacitních důvodů na požadovanou MŠ, je zákonnému zástupci dítěte nabídnuto přijetí na jinou MŠ v daném obvodu Prahy 6
  • dítě může být přijato do mateřské školy i v průběhu školního roku, je-li na daném pracovišti volné místo

 

Základní práva dětí přijatých k předškolnímu vzdělávání:

 

Každé přijaté dítě má právo

  • na kvalitní předškolní vzdělávání zaručující optimální rozvoj jeho schopností a rozvoj jeho osobnosti
  • na zajištění činností a služeb poskytovaných školskými poradenskými zařízeními v rozsahu stanoveném ve školském zákoně
  • na fyzicky i psychicky bezpečné prostředí při pobytu v MŠ
  • na volný čas a hru a na stýkání se s jinými dětmi a lidmi
  • na ochranu před prací, která ohrožuje jeho vývoj a zdraví
  • užívat vlastní kulturu, jazyk i náboženství
  • na zvláštní péči a výchovu v případě postižení
  • být respektován jako individualita

 

5.3.  POVINNÉ  PŘEDŠKOLNÍ  VZDĚLÁVÁNÍ,  INDIVIDUÁLNÍ  VZDĚLÁVÁNÍ

 

  Od 1.9.2017 je uzákoněno povinné předškolní vzdělávání v mateřské škole. Má formu pravidelné denní docházky dítěte v pracovních dnech po dobu min. 4 hodin denně.

   V naší MŠ máme stanovenu povinnou docházku od 8 do 12 hodin.  Nepřítomnost je zákonný zástupce dítěte povinen co nejdříve řádně omluvit (nejpozději do 3 dnů). Písemně potvrzuje nepřítomnost do omluvného listu, který má každé dítě ve třídě.

 

   Zákonný zástupce dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné, může pro dítě v odůvodněných případech zvolit, že bude individuálně vzděláváno. Tuto skutečnost oznámí zákonný zástupce  řediteli  mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku.

Organizace individuálního vzdělávání:

-        ředitel mš doporučí zákonnému zástupci dítěte oblasti, v nichž má být vzděláváno (RVP), nabídne k nahlédnutí ŠVP

-        doporučení tvorby portfolia dítěte

-        zákonný zástupce obdrží od ředitele mš termíny (listopad - prosinec), kdy se s dítětem má dostavit do mš z důvodu ověření úrovně osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a doporučení dalšího postupu vzdělávání

-       v případě, že se zákonný zástupce s dítětem na ověření nedostaví, a to bez omluvy ani v náhradním termínu, ředitel individuální vzdělávání ukončí

 

   Momentálně nebylo k individuálnímu vzdělávání žádné dítě přijato, z toho důvodu nemáme určeny konkrétní termíny ověření úrovně dětí.

 

VI.  CHARAKTERISTIKA  VZDĚLÁVACÍHO  PROGRAMU

 

        Záměrem naší mateřské školy je doplňovat a podporovat výchovu v rodině. Prvořadé pro nás je probouzet aktivní zájem dětí o svět kolem sebe, podporovat jejich přirozenou zvídavost a touhu po poznání, pomáhat jim v překonávání překážek. Chceme vést děti k lásce k domovu, k přírodě,

k vytváření zdravých životních návyků a postojů.  Hlavním nástrojem jsou pro nás hry, pohádky

 a praktické zkušenosti. Na základě prožitkového učení, ve vyvážené a provázané spontánní a řízené činnosti stimulujeme osobnost dítěte k dalšímu rozvoji a k osvojování si základních hodnot společnosti. Důraz klademe na individuální přístup ke každému dítěti, s přihlédnutím k jeho potřebám. Samozřejmostí je přizpůsobení výchovného působení jak dětem nadaným, tak i dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Dítě do ničeho nenutíme, ale vhodnou motivací u něj vzbuzujeme zájem o nabízené činnosti.

 

     Náš školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání má název:

 

 „Společné krůčky do života po duhových cestách“

 

     Program vychází a je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Byl vypracován na základě konkrétních podmínek mateřské školy a je východiskem pro tvorbu TVP jednotlivých tříd.

   Naší filosofií je, aby mělo každé dítě „šťastné a spokojené dětství“, proto nás bude na naší společné cestě za poznáváním světa provázet veselá barevná duha. Prostřednictvím jejích barev budeme dětem ukazovat, že svět je nesmírně pestrý, život v něm je velmi různorodý a „že i po dešti se opět objeví krásná duha“.

     Program je rozdělen do 6 integrovaných bloků, nazvaných po barvách duhy. Jednotlivé bloky obsahují témata, která jsou vzájemně propojena a prolíná se zde všech pět vzdělávacích oblastí RVP. Nabídka činností v jednotlivých blocích je široká a dává učitelkám volnost ve výběru aktivit, které zařadí do TVP.  Jde spíše o návod, jakým směrem se ubírat, ale kreativitě a tvořivosti se meze nekladou, a tak si učitelky mohou téma rozvinout. Není tedy povinností učitelek obsáhnout v TVP všechna témata, ale promyšleným výběrem vhodně propojovat vybrané oblasti s respektem

 k momentálním potřebám dětí.

 

Při tvorbě TVP budeme vycházet :

-        z konkrétních podmínek školy (materiální, přírodní, složení dětské skupiny)

-        z potřeb a projevů dětí, aby již osvojené poznatky a dovednosti byly prohlubovány a rozvíjeny

-        z příběhů a pohádek, které jsou projevem potřeby žít ve společenství lidí a vzájemně sdílet své zkušenosti

-        z morálních zásad a hodnot naší společnosti a kultury, z poznávání kulturních zvyklostí společností jiných kultur.

 

Na základě prožitkového učení hrou a praktických činností dětí, založených na názornosti, smyslovém poznání, vlastní činnosti a prožitku a využíváním hravých prvků, které zahrnují cíle, výstupy a jednotlivé vzdělávací oblasti dle RVP PV, směřujeme ve vyvážené a provázané spontánní i řízené činnosti k těmto cílům:

 

A) rozvíjení dítěte, jeho schopnosti učení, vytvoření potřebných dovedností

B) osvojení základů hodnot,  na nichž je založena naše společnost

C) získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na    své okolí        

 

Cílem naší školy je:

 

A)  Podporování a rozvíjení vztahu dětí k přírodě a životnímu prostředí, vštěpování vhodných

      přístupů k jejich ochraně

 

Naplňování cíle:

-         umožnit dostatek příležitostí k pobytu v přírodním prostředí

-         seznamovat děti s přírodou, která je obklopuje, vtiskávat jim důležitost a nezastupitelnost přírody spolu s nutností ohleduplnosti k ní

-         rozvíjet environmentální citlivost dětí (zájem o přírodu, pozorovat, nacházet zákonitosti přírody, uvědomovat si poškození přírody, mít povědomí o její ochraně…)

-         pojmenovávat rostliny a živočichy v blízkém okolí, dohledávat informace v knihách

-         všímat si proměn přírody v koloběhu ročních období

-         vnímat krásu, barevnost a rozmanitost přírody

-         seznamovat děti s manipulací s přírodninami

-         mít povědomí o třídění odpadu.

 

B) Poznávání společnosti, ve které děti budou vyrůstat, seznamování je s kulturním dědictvím, vedení dětí k osvojování si společenských návyků a pravidel

 

Naplňování cíle:

-         pomáhat dětem utvářet kladný vztah k naší společnosti a vytvářet opatření proti vzniku společensky nežádoucích jevů

-         upevňovat a rozvíjet schopnost žít v souladu s morálními pravidly společnosti

-         respektovat kulturu společenského chování, stolování, oblékání

-         rozlišovat dobro a zlo, přiklánět se na stranu dobra

-         vážit si práce lidí

-         zprostředkovávat setkání s regionální kulturou

-         respektovat a pomáhat dětem s odlišnou kulturou.

 

C)  Vedení dětí ke zdravému životnímu stylu

 

Naplňování cíle:

-         věnovat pozornost kompenzaci sedavé činnost s pohybovými aktivitami

-         dodržovat pitný režim, a to zejména u dětí, které nemají velkou potřebu pít

-         stravu dětí co nejvíce doplňovat ovocem a zeleninou, zařazovat ve větší míře tmavé pečivo

-         zaměřit se na prevenci šikany a jiných nežádoucích společenských jevů

-         zařadit do výchovných činností prvky sexuální výchovy

-         vytvářet povědomí o způsobech osobní ochrany a ochrany zdraví.           

 

D)  Rozvíjení komunikativních schopností dětí – zvyšování úrovně řečových dovedností      

                                                                                                                            

      Učitelky se postupně účastní kurzů Logopedického asistenta – vzdělání, stanoveného pro učitele mateřské školy, nebo základní školy, kteří nevykonávají  přímou pedagogickou činnost ve třídě zřízené pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (zákon 563/2004 Sb.,o pedagog. Pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění) a vzděláním získaným absolvováním kursu zaměřeného na logopedickou prevenci akreditovaného MŠMT v rámci dalšího vzdělávání pedagog. pracovníků.

 

     Naplňování cíle:

-          podporovat přirozený rozvoj komunikačních schopností a dovedností

-          zaměřit se na prevenci vzniku poruch řeči

-          v rozsahu své působnosti poskytovat zákonným zástupcům dětí  s příznaky rizikového vývoje řeči informace o dostupnosti logoped. Péče

 

Aby řízené činnosti připravované učitelkou naplňovaly podstatu prožitkového učení, budeme se zaměřovat na:

 

a) spontaneitu – dítě do činnosti vstupuje samo ze svého popudu

b) objevnost – připravené činnosti učitelka nastavuje tak, aby děti samy objevovaly, řešily,                       uspořádávaly, zpracovávaly a uplatňovaly své dosavadní zkušenosti

c) komunikativnost – úkoly zadávat tak, aby je neplnily pouze jednotlivé děti, ale byla nutná                                   spolupráce ve skupině (volba materiálu..)

d) aktivitu a tvořivost – nabízet dětem natolik bohaté prostředí, že se v něm mohou rozhodovat                                   mezi nabídnutými materiály a mohou v něm experimentovat, což nelze dosáhnout  jednoznačně zadanými úkoly, splnitelnými pouze jednou námi popsanou  cestou

e) konkrétnost – nabízet dětem činnosti, při nichž samy něco dělají, tvoří či zkoumají a nejen                            pasivně přijímají informace dospělého

f) celostnost – při realizaci činností dbát, aby bylo zapojeno co nejvíce smyslů (dítě myslí rukama)

 

Individuálně sledujeme rozvoj dítěte a hodnotíme jeho učební pokrok. Dětem, které mají odklad povinné školní  docházky vypracováváme „Plán podpory pro děti s OŠD“, který je tvořen tak, aby práce s dítětem byla smysluplná a ne pouze formální. Podobu plánu nevymezuje žádný zákon ani vyhláška. Plán vychází z pedagogické diagnostiky učitelky a doporučení pedagogicko-psychologické poradny. Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami zpracováváme individuální vzdělávací plán. Východiskem pro tvorbu individuálních vzdělávacích plánů je pedagogická diagnostika a výsledky vyšetření a následných doporučení pedagogicko-psychologické poradny, příp. SPC. Pro vyhodnocování individuálního rozvoje dítěte vede učitelka individuální záznamy o dětech. Význam evaluace o individuálním rozvoji dítěte spočívá v tom, že včas vyrovnává nedostatky v úrovni vzdělávání a předchází tak možným obtížím v dalším vzdělávání.   

Tyto záznamy považujeme vždy za důvěrné!     

 

Nadané a talentované děti: tyto děti jsou vzdělávány společně s ostatními dětmi. Respektujeme jejich nadání a individuální zvláštnosti, nabízíme náročnější stimulaci pro rozvoj v talentové oblasti a citlivě korigujeme funkce, které nejsou v souladu s ostatními. Snažíme se o spolupráci s rodiči tak, aby rozvoj dítěte nebyl jednostranný.                 

Dále nabízíme aktivity formou zájmových činností – výuka anglického jazyka, keramický kroužek, kroužek pracovní a výtvarné výchovy, plavecký výcvik, projekt „Předškoláček“.

 

Vzdělávací práce se uskutečňuje po celý den pobytu dětí v MŠ, tj. při všech činnostech. Ve vzdělávacím procesu jsou využívány prvky zodpovědnosti, samostatnosti a spolupráce. Dopolední  činnosti probíhají formou plánovaných tematických celků, které na sebe navazují.

 

Vzdělávání je založeno na metodách :

a) Prožitkového učení, které je založeno na přímých zážitcích dítěte, podporuje dětskou zvídavost,     potřebu objevovat a podněcuje u dětí radost z učení. Uskutečňuje ve všech činnostech a situacích. Učení tohoto typu je nenásilné, funkční a přirozeně zdravé.

b) Prosociálního učení, které se zaměřuje na rozvíjení vzájemných vztahů mezi dospělými a dětmi    a dětmi navzájem. Vychází z přirozené nápodoby vzorů chování a postojů.

c) Didakticky zacílených činností, kde je učitelka dítěti průvodcem, evokuje a inspiruje.

d) Kooperativního učení, které vychází ze vzájemné spolupráce a domluvy dětí.

e) Pokusu a omylu, kde děti experimentují a manipulují s různým materiálem.

 

Snažíme se zajistit rovnováhu činností spontánních a organizovaných, učení zakládáme na aktivní účasti dítěte. Usilujeme o to, aby děti byly vzdělávány neformálně, hravými činnostmi, které přizpůsobujeme okolnostem a potřebám dětí. K tomuto využíváme tyto formy vzdělávání individuální, ve dvojicích, skupinové a frontální. Frontální činnosti učitelka zařazuje, pokud má potřebu něco sdělit celému kolektivu. Preferujeme učení ve skupinách, individuální a ve dvojicích. Vhodně zvolenými činnostmi přispíváme k rovnoměrnému vývoji dítěte a ke každodennímu uspokojování jeho tělesných a duševních potřeb. Máme na paměti, že nejdůležitější činností dítěte předškolního věku je hra, která rozvíjí všechny jeho schopnosti, kde se cítí bezpečně, efektivně se učí a získává nové zkušenosti.

 

 

VII.  VZDĚLÁVACÍ   OBSAH

 

NÁVRH  INTEGROVANÝCH  BLOKŮ

 

I. IB

 

ČERVENÁ   CESTA  -  SRDÍČKOVÁ

 

 

   Charakteristika: Tento blok je zaměřen na vše, co se týká citů, našeho psychického i fyzického zdraví a pohody a na oblast vztahů mezi lidmi. Děti zde povedeme k utváření vztahů k jinému dítěti či dospělému, budeme rozvíjet jejich sociální cítění a povědomí o sounáležitosti s nejbližším okolím. Také se zaměříme na posilování vlastní identity dítěte a budování jeho zdravého sebevědomí. Při každodenních aktivitách ve třídě budeme děti učit vzájemné toleranci a schopnosti spolupracovat.

   Objasníme si pojmy domov a rodina a zároveň budeme posilovat vztahy dětí k rodinným příslušníkům.

   Pomůžeme dětem pochopit provázanost duševního a fyzického zdraví. Přiblížíme jim elementární poznatky o lidském těle a zásadách péče o něj, jako prevenci nemocí. Také se zaměříme na prevenci před návykovými látkami a zneužíváním jako ochranu duševního i fyzického zdraví.

 

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         uvědomění si vlastního těla

-         ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí

-         osvojování si věku přiměřených praktických dovedností

-         osvojování si poznatků o těle a jeho zdraví

-         utváření postojů zdravého životního stylu

Dítě a jeho psychika:

-         rozvoj komunikativních dovedností

-         rozvoj zvídavosti, zájmu, radosti z objevování

-         získání relativní psychické samostatnosti

-         uvědomění si vlastní identity, získání sebedůvěry

-         rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat

-         rozvoj schopností umožňujících city vyjádřit

Dítě a ten druhý:

-         seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému

-         posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem

Dítě a společnost:

-         poznávání pravidel společenského soužití a jejich spoluvytváření

-         rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí a přináležet k tomuto společenství

Dítě a svět:

-         seznamování s místem a prostředím, ve kterém žije a vytváření pozitivního vztahu k němu

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         zachovávat správné držení těla

-         zvládnout jednoduchou obsluhu a pracovní úkony

-         zvládat sebeobsluhu a zdravotně preventivní návyky

-         chovat se obezřetně při styku s cizími lidmi

-         zacházet s běžnými předměty denní potřeby, hračkami, pomůckami a materiály

-         pojmenovat části těla, některé orgány, znát jejich funkci

-         mít povědomí o významu péče o čistotu a zdraví

-         rozlišovat, co prospívá zdraví

Dítě a jeho psychika:

-         vyjadřovat samostatně své pocity

-         pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno

-         chápat, že všechny děti mají stejnou hodnotu

-         vědomě využívat všechny smysly, záměrně pozorovat

-         učit se nazpaměť krátké texty

-         odloučit se na určitou dobu od rodičů

-         uvědomovat si svou samostatnost

-         umět říci „ne“ v situacích, které to vyžadují

-         respektovat pravidla

Dítě a ten druhý:

-         navazovat kontakty s dospělým, kterému je svěřeno do péče, překonat stud, komunikovat s ním vhodným způsobem, respektovat ho

-         komunikovat s druhým dítětem

-         uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhému

-         spolupracovat s ostatními

-         dodržovat dohodnutá pravidla

-         respektovat potřeby jiného dítěte

Dítě a společnost:

-         uplatňovat návyky v základních formách společenského chování ve styku s dospělými

 i s dětmi

-         začlenit se do třídy a zařadit se mezi své vrstevníky, respektovat jejich rozdílné vlastnosti

-         porozumět běžným neverbálním projevům citových prožitků

-         dodržovat pravidla her

-         zacházet šetrně s pomůckami, hračkami

 

Dítě a svět:

-         orientovat se bezpečně ve známém prostředí i v životě tohoto prostředí

-         zvládat běžné činnosti a požadavky na děti kladené i jednoduché praktické situace, které se doma a v MŠ opakují

 

 

Rizika:

-         nedostatečný respekt k individuálním potřebám dětí

-         nedostatek možností projevovat vlastní city, sdělovat dojmy, prožitky, hovořit o nich

-         nedostatek empatie, neposkytování empatické odezvy na problémy dítěte

-         nedostatečný respekt k vzájemným sympatiím dětí a malá podpora dětských přátelství

-         příliš mnoho nefunkčních pravidel v MŠ

-         nedostatek elementárních informací o lidském těle, o zdraví, bezpečí a způsobech jeho ochrany

 

 Navrhované činnosti:

 

     Těšíme se do školičky

  • aktivity podporující přirozenou adaptaci dětí v MŠ
  • poznávání budovy MŠ, blízkého okolí
  • kdo se o mě v MŠ stará?
  • poznávání značky
  • pravidla bezpečnosti , soužití
  • zacházení s hračkami, knihami, úklid hraček
  • vycházky po okolí MŠ
  • výtvarné ztvárnění budovy MŠ -malba,stříhání, lepení, geom. tvary
  • stavby ze stavebnic
  • zpěv písní, básničky

     Moji  kamarádi

  • seznámení s novými kamarády – kimovy hry, hry s míčem, sluchové hry apod.
  • vyprávění zážitků z prázdnin
  • společná tvorba pravidel soužití ve třídě
  • rytmizace jmen, určování počáteční hlásky
  • pohybové hry na spolupráci dětí
  • kooperativní činnosti - pavučina
  • výtvarné činnosti – např. Strom přátelství, otiskování rukou apod.

 

     Moje rodina – svátek matek, otců, MDD

  • rozhovor o významu rodiny, o jejích členech
  • pohádky a příběhy k tématu
  • říkanky a básničky o mamince, tatínkovi
  • zpěv písní - „písnička jako dárek“
  • výroba dárků pro maminku a tatínka, pro kamaráda
  • pohybové hry, taneční hry k tématu
  • výtvarné činnosti – malba, kresba postavy, portrétu
  • „Děti celého světa“ - multikulturní výchova – rovnost všech lidí i dětí bez rozdílu barvy pleti (práce s atlasem, poslech etnických pohádek)
  • labyrinty, dokreslování obrázků, hledání rozdílů apod.

 

     Ve zdravém těle zdravý duch

  • činnosti zaměřené k poznávání lidského těla a jeho částí – práce s encyklopediemi, demonstračními pomůckami
  • promítání naučných pořadů o lidském těle
  • objasnění propojení fyzického a psychického zdraví
  • seznamování s pravidly ochrany zdraví – hygiena (prevence nemocí), vitamíny, otužování
  • utváření zdravých životních návyků – pravidla zdravého stravování (Kufřík – Pyramida správné výživy)
  • ochrana před návykovými látkami – pasivní kouření, co je to alkohol a drogy, čím škodí
  • ochrana soukromí – prevence psychického, fyzického zneužívání – umět říci „ne“
  • četba příběhů - „Nemocný kamarád“
  • co dělat, když jsem nemocný
  • návštěva u lékaře
  • námětové hry, dramatizace
  • zdravotně zaměřené činnosti – cvičení vyrovnávací,protahovací, uvolňovací, dechová
  • zdravotně zaměřené vycházky, cvičení v přírodě
  • tvořivé činnosti – tvorba koláže, práce s barvou, tuší, stříhání, lepení
  • pracovní listy – lidské tělo, přiřazování, spojování, početní skupiny, co do skupiny nepatří apod.

 

   

II.  IB

 

 

ORANŽOVÁ CESTA  -  PODZIMNÍ

 

   Charakteristika: Ať si venku fouká vítr, prší, my si přesto budeme všímat pouze krásných barev podzimu. Budeme pozorovat změny počasí a seznamovat se s přírodními jevy, zaměříme se na vytváření povědomí o sounáležitosti s živou a neživou přírodou a na tvorbu postojů k jejich ochraně. Na procházkách oborou Hvězda můžeme sledovat měnící se listy stromů a sbírat plody podzimu, které pak využijeme k činnostem v MŠ. Venku si také můžeme užít zábavu při pouštění draků.

   Oranžová cesta nás zavede do podzimní přírody na zahradu, na pole i do lesa. Zjistíme, jak se na zimu připravují rostliny i zvířátka. Při četbě podzimních pohádek budeme vyhlížet první sněhové vločky, které nám možná přiveze Martin na bílém koni.

 

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky

-         ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí

-         rozvoj a užívání všech smyslů

-         vytváření zdravých životních návyků

Dítě a jeho psychika:

-         rozvoj jazykových dovedností receptivních i produktivních

-         rozvoj zvídavosti, zájmu, radosti z objevování

-         rozvoj tvořivosti, fantazie

-         rozvoj smyslového vnímání, pozornosti

-         rozvoj schopností umožňujících vyjádřit své prožitky

Dítě a ten druhý:

-         rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností

-         rozvoj schopnosti spolupracovat s ostatními

Dítě a společnost:

-         vytváření základů aktivních postojů ke světu, k životu

-         rozvoj schopnosti projevovat se autenticky

-         seznamování se světem lidí, jejich tradicemi

Dítě a svět:

-         seznamování s místem a prostředím, ve kterém žije a vytváření pozitivního vztahu k němu

-         vytváření povědomí o širším přírodním a kulturním prostředí a jeho proměnách

-         rozvíjení úcty k životu ve všech jeho formách

-         posilování povědomí o potřebě chránit životní prostředí

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         zvládat běžné způsoby pohybu v různém prostředí

-         vědomě napodobovat jednoduchý pohyb dle vzoru

-         vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů

-         zvládat práci s výtvarným materiálem – s tužkami,barvami, nůžkami, modelovací hmotou

-         zvládat jednoduché úklidové práce

-         rozšiřovat povědomí o významu zdravé výživy

Dítě a jeho psychika:

-         porozumět slyšenému – zachytit myšlenku příběhu, soustředěně poslouchat

-         učit se zpaměti krátké říkanky, písničky

-         zvládat jednoduchou dramatickou úlohu

-         naslouchat druhým

-         domluvit se gesty

-         chápat a využívat elementární matematické pojmy (porovnávat, třídit)

-         vyjadřovat svou fantazii v tvořivých činnostech

-         soustředit se na činnost a dokončit ji

-         být citlivé ve vztahu k přírodě

Dítě a ten druhý:

-         komunikovat s druhým dítětem

-         spolupracovat s ostatními

-         dodržovat dohodnutá pravidla

Dítě a společnost:

-         chovat se a jednat na základě vlastních pohnutek s ohledem na druhé

-         porozumět běžným neverbálním projevům citových prožitků a nálad druhých

-         dodržovat pravidla her

-         zacházet šetrně s pomůckami, hračkami

Dítě a svět:

-         mít povědomí o širším společenském a přírodním prostředí

-         poznávat, že svět má svůj řád

-         všímat si změn v přírodě

-         mít povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí, chránit přírodu ve svém okolí

 

Rizika:

-         málo příležitostí k pracovním úkonům

-         nevhodné vzory chování dospělých v prostředí MŠ

-         omezování spontánních pohybových aktivit

-         nedostatek příležitostí k poznávacím činnostem založeným na vlastní zkušenosti

-         nedostatečná motivace dětí k sebevyjádření

-         prostředí, které nabízí málo možností ke spolupráci

-         nedostatek příležitostí vnímat svět v jeho pestrosti a změně

-         jednotvárná nabídka činností

 

 Navrhované činnosti:

 

   TC:  ČAROVNÝ  PODZIM

          

      Vítr fouká, duje, drak nám krásně poletuje

  • seznamování se základními znaky podzimu – pozorování
  • loučení s létem, změny počasí
  • babí léto
  • skřítci Podzimníčci
  • pouštění draků
  • četba příběhů o dracích
  • říkanky a básně s podzimní tématikou
  • činnosti zaměřené na vytváření pojmů a osvojování poznatků
  • hudebně pohybové činnosti
  • tvořivé činnosti – babí léto z vlny, výroba draků z různých materiálů, výroba skřítků
  • vycházky do obory Hvězda – sledování změn počasí
  • procvičování geometrických tvarů, barev
  • tvoření početních skupin, dokreslování chybějících částí obrázku, porovnávání, doplňování logické řady apod.

 

     Podzimní sklizeň

  • „Jdeme do lesa na houby“ - druhy hub, pravidla chování v lese, houbové tvoření
  • sklizeň na zahradě, na poli
  • podzimní práce na zahradě
  • využití sklizeného ovoce, zeleniny – vitamíny
  • smyslové rozlišování ovoce, zeleniny
  • podzimní keře a jejich plody – šípky, jeřabiny
  • stromy na podzim – druhy stromů, jejich podzimní přeměna
  • barevné proměny listů
  • poznávání základních i doplňkových barev
  • pohádkové příběhy o houbách a rostlinách
  • dramatizace pohádek – O řepě
  • sledování přírody na vycházkách
  • hudební činnosti pěvecké, rytmizační, hudebně pohybové
  • výtvarné tvoření – malba, otiskování listů, frotáž, zapouštění barev
  • práce s přírodním materiálem – navlékání jeřabin, výroba přírodních razítek
  • řazení podle velikosti, prostorové pojmy, určování počtu
  • rozvoj verbální komunikace – říkadla, básničky, tvoření rýmu, určování poč. hlásky, gymnastika mluvidel
  • cvičení jemné motoriky – uvolňovací cvičení (jablíčko), grafomotorická cvičení
  • vycházky s ekologickým námětem

 

     Zvířátka se chystají na zimu

  • jaká zvířátka u nás žijí v lese, na poli – práce s encyklopediemi, demonstračními obrázky
  • způsoby, jak přečkává zvěř zimu
  • podzimní příprava zvířátek na zimu
  • odlet ptáků do teplých krajin
  • pohádkové příběhy, bajky
  • zpěv písní o zvířátkách, taneční hry
  • hádanky
  • pantomima
  • básničky, říkanky
  • dramatizace pohádky „Boudo, budko“
  • pohybové činnosti – hry s pravidly, překážkové dráhy
  • výtvarné činnosti – malba, stříhání, lepení, skládání papíru, tvorba koláže
  • modelování zvířátek
  • rozlišování pojmů – synonyma, antonyma
  • vycházky do obory Hvězda - uspávání zvířátek (stavění domečků)

 

   TC:  PODZIMNÍ  TRADICE

 

   „Dušičky“ - svátek všech zesnulých, Halloween

  • charakteristika svátku
  • Halloweenské tvoření – duchové, dlabání dýní, dýňový strašáci, výroba lucerniček apod.

 

   Martin jede, zimu veze

  • seznámení s legendou o sv. Martinovi
  • pranostiky
  • kresba Martina na bílém koni
  • pečení svatomartinských rohlíčků

 

III.  IB

 

MODRÁ CESTA  -  ZIMNÍ

 

 

 Charakteristika: Z barevného podzimu nás přenese ledový malíř do zimy. Hlavním symbolem zimy jsou pro děti Vánoce, které je vnáší do světa pohádek a kouzel. Je to pro ně období radostného očekávání a také příjemných chvil, strávených s rodinou v bezpečí domova.Tuto radostnou a pohodovou atmosféru chceme vytvořit také u nás v mateřské škole. Děti si užijí Mikulášskou nadílku a celé období adventu se za tónů vánočních koled budeme seznamovat s tradicemi a zvyky českých Vánoc. Děti si také připraví ten nejkrásnější dárek pro své rodiče – vánoční vystoupení.

   Se začátkem nového roku se přeneseme do“ Ledového království“ plného sněhu a ledu. Věnovat se budeme zimním radovánkám a nezapomeneme ani na rozvoj pocitu sounáležitosti s přírodou, zvířátky a potřebou jim pomáhat a chránit je.

   Zimu zakončíme vesele – karnevalovým veselím.

 

 

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky

-         rozvoj fyzické i psychické zdatnosti

-         rozvoj a užívání všech smyslů

Dítě a jeho psychika:

-         rozvoj mluvního projevu

-         rozvoj zájmu o hudební a pohybové dovednosti

-         rozvoj tvořivosti, fantazie

-         rozvoj paměti

-         rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání

-         poznávání číselných znaků

Dítě a ten druhý:

-         rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností

-         vyjádření prosociálních postojů – tolerance, empatického cítění

Dítě a společnost:

-         rozvoj základních kulturně společenských postojů

-         zvládat změny společenského prostředí

-         seznamování se světem lidí, jejich tradicemi, rozvoj poznatků o prostředí, v němž dítě žije

-         rozvoj společenského i estetického vkusu

Dítě a svět:

-         vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s lidmi, se společností

-         vytváření povědomí o širším přírodním a kulturním prostředí a jeho proměnách

-         poznávání jiných kultur

 

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         zvládat základní pohybové dovednosti na sněhu, ledu

-         sladit pohyb s rytmem

-         zacházet s jednoduchými hudebními nástroji

-         zvládat práci s netradičním materiálem

-         zachovávat správné držení těla

-         rozšiřovat povědomí o významu aktivního pohybu

-         ovládat dechové svalstvo

Dítě a jeho psychika:

-         učit se zpaměti krátké texty – říkanky, básničky, písničky

-         soustředěně poslouchat četbu, hudbu

-         zvládat jednoduchou dramatickou úlohu

-         správně vyslovovat, ovládat tempo i intonaci řeči

-         poznat číslice

-         vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci

-         chápat základní číselné pojmy

-         prožívat radost ze zvládnutého a poznaného

-         těšit se z hezkých a příjemných zážitků

Dítě a ten druhý:

-         vnímat, co si druhý přeje či potřebuje, vycházet mu vstříc

-         respektovat potřeby jiného člověka

Dítě a společnost:

-         vážit si práce ostatních lidí

-         vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných dovedností a technik

-         vyjadřovat se prostřednictvím hudebně pohybových činností

-         zacházet s jednoduchými hudebními nástroji

Dítě a svět:

-         využít poznatky o okolním prostředí v životní praxi

-         vnímat, jak je okolní svět rozmanitý

-         mít povědomí o existenci různých národů a kultur

-         porozumět, že změny jsou přirozenou součástí života

-         chránit přírodu, starat se o živé tvory

 

Rizika:

-         nepravidelná, málo rozmanitá nabídka pohybových činností

-         uplatňování nevhodných cviků a činností

-         nevhodné náčiní

-         vytváření komunikativních zábran – nerespektování dětského ostychu

-         omezený prostor pro vyjádření

-         nepřiměřené nároky na dítě

-         časté organizování soutěživých činností a podporování nezdravé soutěživosti

-         znevažování úsilí dítěte

 

Navrhované činnosti:

 

   TC:  ZIMNÍ  TRADICE

          

      Mikuláš, přinesl nám zimní čas

  • seznámení s tradicí mikulášské nadílky
  • říkanky, básně a písně  k tématu
  • rytmizace, hra na rytmické nástroje, hra na tělo
  • tvořivé činnosti – kresba, malba, stříhání, lepení, práce s odpadovým materiálem, s textilem
  • skupinové tvoření -„Peklo“
  • pohybové hry, překážkové dráhy
  • fantazijní tanec na hudební doprovod – čertí tanec
  • logopedické cvičení mluvidel – čerti
  • mikulášská nadílka v MŠ

 

       Kouzelné Vánoce

  • seznámení s původem a tradicí adventu , vánočních svátků
  • vánoční zvyky
  • Vánoce u nás doma – rozhovory o průběhu Vánoc u dětí doma
  • zpěv vánočních koled
  • vánoční příběhy a pohádky
  • vánoční básničky
  • příprava vánočního vystoupení pro rodiče
  • zdobení vánočního stromečku
  • pečení ván. cukroví, perníčků
  • psaní dopisu Ježíškovi
  • výroba vánočního přání a dárku pro rodiče
  • tvořivé činnosti – výroba vánočních ozdob, kapr, stromeček apod.
  • hry na rozvoj pozitivních emocí, vztahů
  • vánoční nadílka v MŠ
  • vánoční vystoupení pro rodiče

 

       Tři králové

  • seznámení s legendou o třech králích
  • píseň „My tři králové“
  • tříkrálový průvod v MŠ
  • výroba koruny, kresba tří králů

 

       Masopust - „za co půjdu na karneval“

  • původ tradice masopustu, karnevalu
  • „za co půjdu na karneval“ - tradiční řemesla,současná povolání
  • co dělají moji rodiče
  • dramatizace řemesel
  • pantomima, hádanky
  • námětové hry na řemesla, povolání
  • tvořivá činnost s různými materiály – modelování, práce se samotvrdnoucí hmotou, základy šití, práce s textilem apod.
  • písně a tance o řemeslech
  • výroba karnevalových masek
  • karnevalové veselí

 

   TC:  LEDOVÉ  KRÁLOVSTVÍ

          

      Putování sněhové vločky

  • charakteristika ročního období zimy, změny v přírodě, počasí
  • sled ročních období a změn v přírodě
  • co je to sníh a led? - rozvoj poznatků o vodě, jejích skupenstvích
  • experimentování se sněhem
  • hry se sněhem – stavění sněhuláků
  • země věčného sněhu a ledu – práce s globusem, encyklopediemi
  • výprava za Eskymáky
  • stavba iglů z kostek cukru, ze stavebnic
  • pohádky a příběhy k tématu
  • básničky, písničky – Eskymácká abeceda, Grónská písnička
  • fantazijní tanec sněhové vločky
  • pohybové hry s reakcí na signál
  • výtvarné ztvárnění sněhových vloček, ledu, mrazivých květů na oknech, sněhuláků
  • práce s netradičními materiály

 

       Zimní radovánky

  • zimní sporty – charakteristika
  • zimní olympijské hry, dodržování pravidel hry
  • pravidla bezpečnosti při sportu
  • hygiena sportu
  • zimní oblečení
  • sportovní příběhy
  • pohybové básničky
  • pantomima, hádanky
  • rytmizace, určování hlásek
  • procvičování pravo-levé orientace
  • překážková dráha, cvičení s náčiním
  • tvořivé činnosti – postava v pohybu, 3D model sportovce, stříhání, lepení, práce s barvou, tuší, inkoustem
  • labyrinty, hledání rozdílů, co k sobě patří, grafomotorická cvičení

 

       Stopy ve sněhu

  • rozhovor o životě zvířat v zimě – zimní spánek
  • práce s didaktickými pomůckami, demonstračním materiálem, encyklopediemi
  • práce s literárními texty
  • „pomáháme zvířátkům“ - péče o krmítko
  • stopy zvířat ve sněhu
  • poznávání zvuků zvířat na CD
  • logopedické cvičení mluvidel
  • výtvarné a tvořivé činnosti k tématu
  • rozvoj předmatematických představ – porovnávání počtu,  početní skupiny, určování počtu do 10
  • procvičování prostorových pojmů – před, za, mezi, pod apod.

 

IV.  IB

 

ZELENÁ CESTA  -  JARNÍ

 

   Charakteristika: Když teplé sluneční paprsky začnou probouzet spící přírodu, přejdeme  na zelenou cestu, nazvanou právě po rašící zelené trávě a pučících listech na stromech a keřích.

 S dětmi budeme na vycházkách sledovat, jak sněženky vystrkují první lístečky, jak vykvétají krokusy  a prvosenky a budeme poslouchat, kdy uslyšíme bzučet první včelky.

   Děti si prohloubí elementární poznatky o změnách v přírodě. Dále budou poznávat jarní rostliny, rodící se mláďata a drobné živočichy. Seznámí se s fungováním různých ekosystémů (louka, les, zahrada) a způsoby jejich ochrany.

   S dětmi také oslavíme významné jarní svátky – Velikonoce. Děti si prohloubí povědomí

o symbolech života a zdraví a o velikonočních tradicích.

 

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         ovládání pohybového aparátu

-         rozvoj fyzické i psychické zdatnosti

-         rozvoj a užívání všech smyslů

-         koordinace ruky a oka

Dítě a jeho psychika:

-         rozvoj správného vyslovování, kultivovaného projevu

-         rozvoj zájmu o hudební a pohybové dovednosti

-         rozvoj tvořivosti, fantazie

-         vytváření nových pojmů

-         rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání

-         vytváření základů pro práci s informacemi

Dítě a ten druhý:

-         rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

-         rozvoj kooperativních dovedností

Dítě a společnost:

-         rozvoj základních kulturně společenských postojů

-         vnímat a přijímat základní hodnoty společenství, v němž žiji

-         seznamování se světem lidí, jejich tradicemi, rozvoj poznatků o prostředí, v němž dítě žije

-         seznamování se světem lidí

Dítě a svět:

-         seznamování s prostředím, ve kterém dítě žije

-         vytváření povědomí o širším přírodním a kulturním prostředí a jeho proměnách

-         rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách

-         pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit, ale i poškozovat

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         zvládat prostorovou orientaci, zvládat překážky, užívat různé náčiní

-         sladit pohyb se zpěvem

-         zacházet s jednoduchými hudebními nástroji

-         ovládat koordinaci ruky a oka

-         zacházet s výtvarným a grafickým materiálem – s nůžkami, barvami, papírem, modelovací hmotou

Dítě a jeho psychika:

-         učit se zpaměti říkanky, básničky, písničky

-         pojmenovat rostliny, zvířata

-         formulovat otázky, odpovídat

-         učit se nová slova a aktivně je používat

-         poznat a vymyslet jednoduchá synonyma a antonyma

-         zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité

-         chápat číselnou řadu v rozsahu do 10

-         chápat prostorové pojmy

-         vyjadřovat samostatně své pocity, mínění

-         rozhodovat o svých činnostech

-         být citlivé ve vztahu k přírodě, rostlinám i živočichům

Dítě a ten druhý:

-         přirozeně a bez zábran komunikovat s druhým dítětem

-         spolupracovat s ostatními, uzavírat kompromisy

-         chovat se obezřetně při setkání s cizími lidmi

Dítě a společnost:

-         pochopit, že každý má ve společenství svou roli

-         dodržovat pravidla her a jiných činností, jednat spravedlivě

-         zacházet šetrně s věcmi denní potřeby, s knížkami

-         zacházet s jednoduchými hudebními nástroji

Dítě a svět:

-         osvojovat si elementární povědomí o ekosystémech v blízkém okolí

-         vnímat, jak je okolní svět rozmanitý

-         mít povědomí o širším společenském prostředí

-         všímat si změn a dění v nejbližším okolí

-         chránit přírodu, starat se o živé tvory

 

Rizika:

-         absence, či nedostatek řízených pohybových aktivit, vedoucích k osvojení nových pohyb. dovedností

-         prostředí, omezující běžnou komunikaci mezi dětmi i dospělými

-         zahlcování podněty a informacemi bez rozvíjení schopnosti s nimi samostatně pracovat

-         časté negativní hodnocení dítěte

-         nedostatek příležitostí k rozvoji estetického vztahu dítěte k prostředí

-         nedostatečná pozornost k rozvoji dovedností předcházejících čtení a psaní

-         nepřiměřené nároky na dítě

 

 Navrhované činnosti:

 

   TC:  JARNÍ  TRADICE

          

      Velikonoce

  • charakteristika období, historický původ, tradice, zvyky
  • velikonoční symboly – vajíčko, pomlázka
  • příběhy a pohádky k tématu
  • velikonoční koledy, říkadla, písně
  • pečení velikonočního pečiva
  • zdobení velikonočních vajíček různými technikami – malování, polepování, olejové barvy, decoupage, quiling apod.
  • Velikonoční výtvarné tvoření – papírová kraslice, zajíček, přáníčka …
  • pohybové hry – na kopřivu, hledání vajíček …
  • hledání společných znaků, jednoduché početní operace, určování počtu slabik ve slovech

 

       Pálení čarodějnic

  • seznámení s původem tradice
  • četba příběhů a pohádek o čarodějnicích
  • básničky, písničky k tématu
  • pohybové říkanky
  • tvořivé činnosti – výroba 3D čarodějnice z různých materiálů, kresba tuší
  • hledání shodných stínů, dokreslování, porovnávání
  • čarodějnický rej – tanec čarodějnic, let na koštěti, vaření lektvarů apod.

 

    TC:  JARNÍ   PROBOUZENÍ

 

       První poslové jara

  • charakteristika jarního období, změny v přírodě, počasí
  • četba pohádek a příběhů s tématikou probouzejícího se jara
  • seznámení s prvními jarními rostlinami
  • hudebně pohybové a rytmizační činnosti, hra na rytmické nástroje
  • vycházky do přírody – sledování sněženek, prvosenek, krokusů …
  • probouzení zvířátek ze zimního spánku
  • návrat ptáků z teplých krajin
  • tvořivé činnosti – skládání papíru, práce s barvami, křídami
  • jarní mandaly
  • grafomotorická cvičení

 

       Na návštěvě na statku

  • pohádkové příběhy o domácích zvířátkách
  • upevňování elementárního povědomí o názvech zvířat, jejich mláďat
  • kde zvířátka bydlí, čím se živí a jaký mají užitek pro člověka
  • jarní práce na zahradě – sadba zeleniny
  • práce s obrázkovými knihami, encyklopediemi
  • puzzle, domino
  • skládání zvířecí rodiny
  • pohybové hry – na zvířátka
  • zvukové hry – hlasy zvířat
  • pantomima
  • hádanky
  • synonyma – antonyma
  • koordinace ruky a oka, ukryté obrázky, logické řady
  • taneční písně
  • výtvarné činnosti – práce s barvou, prstovými barvami, s tuší, vystřihování, lepení
  • sadba zeleniny
  • výlet na statek

 

      Co to kvete, co to bzučí

  • přiblížení života na louce a zahradě
  • jarní rostliny – tulipán, narcis, vrba jíva apod.
  • poznávání drobných živočichů a hmyzu – hlemýžď, slunéčko sedmitečné, motýl …
  • příběhy, říkanky, písně o hmyzu
  • hudební hádanky
  • cvičení s náčiním, s šátky, s padákem
  • tvoření prostorových modelů hmyzu
  • procvičování pravo – levé orientace
  • práce se samotvrdnoucí hmotou, odpadovým materiálem, sádrové odlitky
  • logopedická gymnastika mluvidel
  • dokreslování obrázků
  • vycházky do přírody – hledání hmyzu, rostlin

V.  IB

 

 

ŽLUTÁ CESTA  -  TĚŠÍME  SE  NA  LETNÍ  PRÁZDNINY

 

 

   Charakteristika: Tento integrovaný blok je zaměřen na cestování a poznávání přírody a kultury různých částí naší země. Děti si rozšíří poznatky nejen o naší vlasti, ale také o nejrůznějších místech naší planety. Pro paní učitelky je zde dána volnost ve výběru „kam se s dětmi vypraví“. Tak děti mohou zavítat na výlet na poušť k pyramidám, na africké safari, či ponorkou vyrazit na průzkum života v oceánu. Učitelky se budou řídit momentálními potřebami dětí.

   S cestováním souvisí téma dopravy a dopravních prostředků a s tím spojená bezpečnost silničního provozu.

   Prostor je věnován též charakteristice letního období a tématu vody a jejího koloběhu v přírodě.

 

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

-         osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře bezpečí

-         rozvoj a užívání všech smyslů

-         koordinace ruky a oka

Dítě a jeho psychika:

-         osvojení si dovedností, předcházejících čtení a psaní

-         přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení pojmovému

-         rozvoj schopností řešit problémy

-         podpora a rozvoj zájmu o učení

-         získání schopnosti záměrně řídit svoje chování

-         rozvoj kultivovaného projevu

Dítě a ten druhý:

-         rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

-         posilování prosociálních postojů

-         ochrana osobního bezpečí ve vztazích s druhými lidmi

Dítě a společnost:

-         vytváření povědomí o existenci ostatních kultur a národností

-         vnímat a přijímat základní hodnoty společenství, v němž žiji

-         seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si zákl. poznatků o prostředí, v němž dítě žije

-         seznamování se světem lidí

Dítě a svět:

-         seznamování s místem a  prostředím, ve kterém dítě žije a vytváření pozitivního vztahu

 k němu

-         vytváření povědomí o širším přírodním a kulturním prostředí a jeho proměnách

-         osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči

 o okolí při spoluvytváření bezpečného prostředí

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla

-         zvládat jemnou motoriku

-         mít povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí a o tom, kde

v případě potřeby hledat pomoc

-         ovládat koordinaci ruky a oka

-         zvládat základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci

Dítě a jeho psychika:

-         porozumět slyšenému

-         sluchově rozlišit začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech

-         formulovat otázky, odpovídat

-         učit se nová slova a aktivně je používat

-         přemýšlet, vést jednoduché úvahy a vyjádřit to, o čem přemýšlí

-         vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci

-         řešit problémy

-         chápat prostorové  a časové pojmy

-         umět říci „ne“ v situacích, které to vyžadují

-         zachycovat a vyjadřovat své prožitky

Dítě a ten druhý:

-         chápat,že všichni lidé mají stejnou hodnotu, přestože je každý jiný

-         respektovat potřeby jiného dítěte

-         vnímat, co si druhý přeje či potřebuje, vycházet mu vstříc

Dítě a společnost:

-         utvořit si základní dětskou představu o pravidlech chování a společenských normách, co je

v souladu s nimi a co proti nim

-         přistupovat k druhým lidem bez předsudků

-         odmítat společensky nežádoucí chování

Dítě a svět:

-         osvojovat si elementární povědomí o ekosystémech

-         vnímat, že svět je  rozmanitý, pestrý a různorodý

-         mít povědomí o širším společenském prostředí

-         mít povědomí o významu životního prostředí, uvědomovat si, že způsob, jakým se k němu chováme ovlivňuje naše vlastní zdraví

-         pomáhat pečovat o okolní životní prostředí

-         uvědomovat si nebezpečí, se kterým se můžeme setkat a mít povědomí o tom, jak se chránit, kam se obrátit o pomoc

 

Rizika:

-         nedostatek či zkreslené elementární informace o možnostech ohrožení zdraví a způsobech jeho ochrany

-         nevhodné vzory dospělých v prostředí MŠ

-         časově a obsahově nepřiměřené využívání audiovizuální techniky

-         nedostatek příležitostí k poznávacím činnostem založeným na vlastní zkušenosti

-         nedostatek možností projevovat vlastní city, sdělovat citové dojmy a prožitky a hovořit

o nich

-         nepravdivé nebo žádné odpovědi na otázky dětí

-         nedostatek pozornosti prevenci jevů, které mohou být pro dítě nebezpečné

 

Navrhované činnosti:

 

   TC:  KAM  POJEDU  NA  PRÁZDNINY

 

       Autem, lodí, letadlem?

  • dopravní prostředky – druhy
  • pravidla silničního provozu – dopravní značky
  • malý cyklista – bezpečnostní vybavení, pravidla
  • integrovaný záchranný systém – policie, záchranná služba, hasiči – tel. čísla
  • příběhy s ponaučením
  • dramatizace situací
  • pohybové říkanky
  • dokreslování obrázků, hledání cest, hledání nesmyslů na obrázku, práce s čísly do 10
  • prostorové pojmy, pravo-levá orientace
  • tvořivé činnosti – dopravní prostředky, koláže, skupinové práce
  • vycházky s dopravní tématikou
  • návštěva u hasičů
  • návštěva na dopravním hřišti

 

       Poznáváme naši vlast

  • seznámení s polohou naší vlasti na mapě, globusu
  • základní informace – hlavní město, velké řeky, pohoří apod.
  • poznatky o naší historii – pověsti
  • symboly české státnosti – vlajka, znak, hymna
  • zpěv hymny
  • poznávání hlavního města Prahy
  • zajímavé oblasti naší vlasti
  • cestovatelské příběhy, pověsti
  • práce s mapou
  • dokreslování či skládání naší vlajky, znaku
  • koláž
  • poznávací vycházky po Praze

 

       Cestujeme po světě

  • poznávání různých oblastí naší planety Země – práce s globusem, atlasem
  • seznámení s odlišnými kulturami, jazyky
  • poznávání flóry a fauny cizích krajů
  • cestovatelské příběhy, četba etnických pohádek, práce s encyklopediemi
  • využití videoukázek k přiblížení cizích kultur a přírodních podmínek
  • dramatické hry
  • rozvíjení povědomí o tom, že všichni lidé i děti si jsou rovni
  • taneční hry, fantazijní tanec
  • práce s mandalami, přiřazování, logické řady
  • hry v přírodě k tématu
  • MDD – všechny děti na světě si jsou rovny – soutěže

 

      TC:  LÉTO  U  VODY

  • charakteristika letního období, počasí
  • voda – druhy vody, koloběh vody v přírodě
  • život ve vodě
  • ochrana vody
  • voda jako základ života
  • experimentování s vodou
  • koláže, práce s prstovými barvami, zapouštění barev, práce s papírem
  • básničky k tématu
  • letní písně, taneční písně
  • rozvoj jemné motoriky – uvolňovací cvičení, grafomotorická cvičení
  • vycházky k vodě

 

VI.  IB

 

FIALOVÁ CESTA  -  CESTY   ZA  POZNÁNÍM 

 

   Charakteristika: Poslední integrovaný blok je souborem témat a námětů, které je možné uskutečnit formou projektů. Učitelky si z nich mohou vybrat podle momentálních potřeb dětí ve třídě. Není tedy povinností tyto okruhy zařadit do TVP. Nabídka činností u jednotlivých tématických celků není tak podrobná, jelikož se zde ponechává prostor pro tvůrčí činnost učitelek.

   Záměrem bloku je umožnit dětem zpřístupnění elementárních poznatků z nejrůznějších oblastí přírodních věd, kultury a života společnosti lidí.

  

Dílčí vzdělávací cíle:

Dítě a jeho tělo:

-         osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

-         rozvoj a užívání všech smyslů

-         koordinace ruky a oka

Dítě a jeho psychika:

-         rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka

-         rozvoj verbálních i neverbálních dovedností

-         osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci

-         podpora a rozvoj zájmu o učení

-         získání schopnosti záměrně řídit svoje chování

-         vytváření základů pro práci s informacemi

Dítě a ten druhý:

-         rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

-         posilování prosociálního chování

-         rozvoj kooperativních dovedností

Dítě a společnost:

-         rozvoj základních kulturně společenských postojů a dovedností

-         seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si zákl. poznatků o prostředí, v němž dítě žije

-         seznamování se světem lidí

Dítě a svět:

-         seznamování s místem a  prostředím, ve kterém dítě žije a vytváření pozitivního vztahu

k němu

-         vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém  prostředí,

 o  jeho rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách

-         osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči

o přírodní prostředí

-         pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit

 

Očekávané výstupy:

Dítě a jeho tělo:

-         sladit pohyb s rytmem a hudbou, se zpěvem

-         poznávat základní znakové systémy

-         vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů

-         ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku

-         zvládat základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci

-         zacházet s běžnými předměty denní potřeby, s jednoduchými hudebními nástroji, běžnými pracovními pomůckami, výtvarnými pomůckami

Dítě a jeho psychika:

-         pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno

-         projevovat zájem o knížky, hudbu

-         formulovat otázky, odpovídat

-         učit se nová slova a aktivně je používat

-         poznat některá písmena, čísla

-         přemýšlet, vést jednoduché úvahy

-         chápat prostorové  a časové pojmy

-         zachycovat a vyjadřovat své prožitky

-         odhalovat podstatné znaky

-         být citlivé ve vztahu k živým bytostem, k přírodě i k věcem

Dítě a ten druhý:

-         uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhému,přiznávat stejná práva druhým a respektovat je

-         spolupracovat s ostatními

-         vnímat, co si druhý přeje či potřebuje, vycházet mu vstříc

Dítě a společnost:

-         vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, hodnotit svoje zážitky

-         vyjadřovat se prostřednictvím výtvarných technik a hudebních a hudebně pohybových činností

-         uplatňovat návyky v základních formách společenského chování

Dítě a svět:

-         osvojovat si elementární poznatky o okolním prostředí

-         vnímat, že svět je  rozmanitý, pestrý a různorodý

-         mít povědomí o širším společenském prostředí

-         mít povědomí o významu životního prostředí, uvědomovat si, že způsob, jakým se k němu chováme ovlivňuje naše vlastní zdraví

-         pomáhat pečovat o okolní životní prostředí

-         rozlišovat aktivity, které mohou zdraví okolního prostředí podporovat nebo poškozovat

 

Rizika:

-         nedostatečný respekt k individuálním potřebám dítěte

-         nedostatečně připravené prostředí

-         omezený přístup ke knihám

-         převaha předávání hotových poznatků slovním poučováním a vysvětlováním

-         omezený prostor pro vyjádření a uplatnění představivosti

-         nepravdivé nebo žádné odpovědi na otázky dětí

-         jednotvárná nabídka činností

 

Navrhované činnosti:

 

     Cesta do vesmíru

  • poznávání naší sluneční soustavy – Slunce, planety
  • souhvězdí
  • vesmírná raketa, kosmonaut
  • fantazijní představy – UFO – jak vypadá, návrh planety, ufonská řeč

 

      Cesta do pravěku

  • historie naší planety Země
  • vznik života na Zemi
  • svět dinosaurů
  • fantazie – vymýšlení nových druhů dinosaurů a jejich jmen

 

       Cesta do světa knih

  • posilování zájmu dětí o knihy
  • zapojení rodičů, prarodičů do čtení pohádek v MŠ
  • podpora čtení rodičů dětem v domácím prostředí
  • seznamování dětí s psanou podobou jazyka, poznávání některých písmen
  • „moje oblíbená kniha“
  • návštěva knihovny

 

       Cesta do světa hudby

  • seznamování s hudebními nástroji – poznávání podle poslechu
  • noty
  • druhy hudby
  • rozvoj hudební fantazie – hra na rytmické nástroje, bubny
  • spojení  hudby a pohybu
  • propojení hudby a výtvarného projevu

 

       Malí ochránci přírody

  • proč je potřeba chránit životní prostředí
  • jak lidé poškozují přírodu
  • způsoby ochrany ovzduší, vody, živé přírody
  • jak se do ochrany můžeme zapojit my
  • co dělá naše rodina pro ochranu živ. prostředí
  • třídění odpadů – kontejnery

 

          Malí chovatelé

  • seznámení se zvířátky, která můžeme chovat v domácím prostředí
  • co vyžaduje chov zvířat
  • jaké mám doma zvířátko, jak o něj pečuji
  • praktické ukázky chovu zvířat (DDM)

 

VIII. EVALUACE  A  AUTOEVALUACE

 

EVALUACE V PEDAGOGICKÉM PROCESU

ZA ŠKOLNÍ ROK 2016-2017

 

(podle návrhu v ŠVP)

 

            Děti se stávají od příchodu do mateřské školy rovnocennými partnery učitelek (v rámci možností). Reagujeme na jejich přání, pocity, návrhy. Kamarádské vztahy mezi dětmi patří k prioritám. Učitelky jsou si toho vědomy a tak jednání s dětmi je prostoupeno laskavým a citlivým přístupem k nim. Pedagogové jsou vždy vstřícní k přání dětí, negativní postoje dětem dokáží vysvětlit a navrhnout řešení.

            Učitelky se zapojují do her, rozvíjí je, dávají prostor méně průbojným dětem. Věnují se dětem s láskou a porozuměním, neupřednostňují žádné z nich. Výchovné problémy řeší okamžitě, při opakovaných kontaktují rodiče a snaží se najít cestu k nápravě.

            Podle ŠVP pracujeme s cíli, které jsou společné pro všechny věkové skupiny. Tyto cíle měníme podle nových impulzů a s nimi činnosti dětí. Na děti neklademe náročné úkoly, ale na druhé straně se intenzivně věnujeme dětem s OŠD. Spolupracujeme s rodiči, s PPP, SPP a s logopedkou. Dítě do ničeho nenutíme, respektujeme jeho osobnost a snažíme se vychovávat z každého dítěte jedinečnou osobnost.

 

Evaluace v pedagogickém procesu pomocí obecných cílů

 

            Tento způsob evaluace má sice minimální rozměr, ale maximální význam. Pomáhal nám vyřešit problém, jestli to co děláme, děláme opravdu kvalitně a jestli nemůžeme postupovat ještě jinak a lépe. Tento způsob evaluace prováděla učitelka většinou sama a byl velmi intimní, protože se v konečném důsledku dotýkal jejích schopností a dovedností. Naší motivací bylo pracovat s dětmi tak, aby se maximálně rozvíjela osobnost každého jedince a práce byla pro nás i pro děti radostná.

Důležitým momentem byl sběr informací, což znamená úpravu obecných cílů do otázek a kdykoli v průběhu dne se na ně zeptat a hned si odpovědět:

-          co se dítě učí

-          s jakou hodnotou se dítě setkává

-          jaký má dítě prostor pro samostatnost a možnost ovlivnit situaci ve které se nachází.

Zpracování těchto informací, které učitelka získala, bylo obvykle rychlé a srozumitelné. Reakce na daný problém závisel na schopnosti učitelky improvizovat, ale na druhé straně proces kontroly měl dlouhodobější charakter.

 

Evaluace v pedagogickém procesu pomocí dílčích cílů

 

            Další z cest, které nám pomohly se ubezpečit, a to zejména v řízené činnosti, zda na něco nezapomínáme a dáváme dětem vše co potřebují tak, jak nám to ukládá RVP, je hodnocení našeho vlastního pedagogického procesu podle dílčích cílů.

             Učitelky si stanovily záměr, to znamená co chtějí děti naučit a navazovaly na předchozí záměry a cíle, a to vždy v souladu s RVP. Snažily se je plnit svědomitě, dětem nabízely pestré činnosti po celý den.

            Činnosti, které jsme realizovaly, máme zapsány v třídní knize a mohly jsme je spolu s kolegyní ve třídě konfrontovat s dílčími cíli uvedenými v RVP. Tyto činnosti a cíle jsou podrobně rozepsány v TVP způsobem zcela srozumitelným s možností ten který cíl nebo činnost doplňovat, vynechat či upravit.

Evaluace v pedagogickém procesu pomocí zpětné vazby

 

            Zpětná vazba je reakce na činnost, kterou učitelky vyvíjely v rámci vlastní pedagogické činnosti s dětmi. V průběhu školního roku byla podávána všemi zainteresovanými skupinami, a to v mateřské škole dětmi, kolegyněmi, zaměstnanci školy i rodiči.

            O loňském školním roce jsme přesvědčeny, že byl pro nás i pro děti poučný a radostný. Důkazem je pozitivní zpětný ohlas (vazba) od dětí i rodičů.

            V průběhu činnosti nám děti podávaly zpětnou vazbu tím, že jsou pozorné, nebo nepozorné k tomu, co jsme jim sdělovaly, že je bavila hra, kterou jsme jim nabídly, že mluvily o tom, co v průběhu této doby prožily. Velmi důležitým nástrojem, který byl v hodnoceném období maximálně z hlediska zpětné vazby využíván, byly informace všeho druhu od dětí, kolegyň i rodičů, se kterými jsme pravidelně pracovaly, hodnotily je a zúročíme i v dalším školním roce.   

           

NÁVRH PEDAGOGICKÉ EVALUACE PRO ŠKOLNÍ ROK 2017-2018

 

Autoevaluací v oblasti školství se rozumí: zjišťování, porovnávání a vyhodnocování informací, charakterizujících stav, kvalitu, fungování, efektivnost činnosti všech složek školy, jako vzdělávacího systému. Cílem je využít zjištěné poznatky ke zkvalitnění a zefektivnění výchovně vzdělávacího procesu.

Hlavní oblasti zaměření autoevaluace:

  • Soulad ŠVP s RVP PV - zaměřujeme se na zhodnocení informací v ŠVP a jejich aktualizaci, hodnotíme soulad požadavků uvedených v RVP PV a v ŠVP. Hodnocení provádíme 1x ročně, v případě potřeby častěji.
  • Soulad TVP s ŠVP a RVP PV - hodnotíme průběžně při pedagogických radách, během konzultací učitelek. Důležité jsou pro nás stanovené dílčí cíle a metody jejich plnění. Stejně tak i soulad očekávaných výstupů.
  • Vzdělávací proces (zpracování a realizace integrovaných bloků) – zaměřujeme se na hodnocení metod a forem vzdělávacího procesu, na přínos pro dítě. Hodnocení probíhá průběžně konzultací učitelek ve třídě.
  • Práce učitelek – hodnocení probíhá zpravidla formou hospitací ředitelky, ale také vzájemnou hospitací učitelek navzájem. Ta je významná pro získávání nových podnětů pro další práci. Nezbytnou součástí je sebereflexe učitelky.
  • Další vzdělávání učitelek – zpravidla dvakrát do roka se na pedagogické radě zaměřujeme na vzájemné předávání nových poznatků, získaných na odborných seminářích či samostudiem.
  • Výsledky vzdělávání (pedagogická diagnostika) - zpravidla 3x do roka provádí učitelky individuální diagnostik dětí v hodnotících listech, jejichž součástí je hodnocení jednotlivých oblastí osobnosti dítěte. Dále má každé dítě své portfolio, které je průběžně doplňováno a přístup k němu mají jak děti, tak rodiče. Zvlášť se zaměřujeme na hodnocení plnění cílů PLPP dětí s odkladem školní docházky a IVP dětí vyžadujících speciální vzdělávací potřeby.
  • Podmínky školy – zpravidla jednou ročně provádí zaměstnanci školy hodnocení materiálního vybavení, organizace chodu MŠ.
  • Spolupráce se zákonnými zástupci dětí a jinými institucemi. Dvakrát ročně se na pedagogické radě věnujeme zhodnocení kvality vzájemné komunikace s rodiči, jejich zapojování do života školy. Také hodnotíme akce a spolupráci s organizacemi a možnosti jejich dalšího využití.

 

Vedoucí předškolního zařízení provádí kontrolní a hospitační činnost učitelek s cílem:

 

-          sledovat vztah a přístup učitelky k dětem, laskavost, cit, oslovování dětí, zapojování učitelky do her, individuální přístup k dětem

-          sledovat vztah dětí k učitelce, hloubka citu, důvěra

-          sledovat vyváženost úkolů vzhledem k věkovým skupinám dětí

-          sledovat formy a způsoby práce s dětmi, jednotnost práce učitelek ve třídě, dodržování požadavku práva dítěte na hru a na volný čas

-          sledovat spolupráci učitelky s rodiči

-          sledovat udržování estetického prostředí tříd, dodržování hygienických návyků, dodržování požadavků bezpečnosti práce, dodržování pracovní doby

-          vedení třídní dokumentace

-          hospitační činnost se provádí podle potřeby, minimálně 2x ročně.

 

Pedagogické porady – frekvence jedenkrát za dva měsíce, v případě potřeby častěji (podrobný rozpis viz. příloha číslo 4)

 

Konzultace s pedagogy – podle potřeby

 

Hodnocení a očekávané výstupy se provádí v TVP, do kterého se také zapisují postřehy a další návrhy pro pedagogickou činnost.

 

Hodnocení dětí:

-          konzultace mezi učitelkami ve třídě

-          přehled o rozvoji dítěte

-          záznamy o předškolních dětech a dětech s odkladem školní docházky

-          analýzy

-          konzultace s odborníky ze SPC a PPP.

 

 EVALUACE V MATEŘSKÉ ŠKOLE

 

 

1. Oblast výchovně-vzdělávací

 

Cíl: sledovat rozvoj dítěte a uspokojování jeho individuálních potřeb ve výsledcích vzdělávání

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

vedení záznamu o dětech

pozorování, zápisy

průběžně

3x ročně

VU-U

věnovat zvýšenou pozornost dětem s odloženou školní docházkou a dětem vyžadujícím speciální vzdělávací potřeby

vyjádření OPPP, SPC

zápisy,  výstavka dětských prací

říjen

průběžné doplňování záznamů

 

VU-U

 

Cíl: vytvářet příznivé sociální klima mezi dětmi navzájem s cílem předcházet nepřátelství nebo násilí mezi dětmi

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

přijímání pravidel soužití dětí ve třídě

vzájemná pomoc, respektování se, rozhovory s rodiči

modelové situace

denně

 

VU-U

realizace ranního kruhu

rozhovory s dětmi

denně

 

VU-U

 

Cíl: realizovat ŠVP, využívat různých programových a metodických zdrojů

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

vytváření TVP, DVPP, samostudium

výchovné přípravy,

konzultace, vyhodnocování poznatků, hospitace, analýzy

týdně

průběžně

 

průběžně

VU-U

 

 

VU

práce s tématy

konzultace, vyhodnocení, doplňující studium

měsíčně

VU-U

tvorba projektu „Les a zahrada po celý rok“

spolupráce s LČR, výchovný program

 

Celoročně

 

 

Management Lesů ČR

 

projekt „Medvídkova nemocnice“

výchovný program, pozorování, rozhovory

1 x ročně

 

Studenti LF

multikulturní výchova

 

 

projekt „Dívají se správně?“

výchovné přípravy, modelové situace

 

lékařské vyšetření

Celoročně

 

 

1 x ročně

VU-U

 

 

Vizus

projekt „Aby nás zoubky nebolely“

modelové situace

1 x ročně

Dětská stomatoložka

 

Cíl: rozvoj schopnosti dětí naslouchat, pozitivně komunikovat, rozvíjet a užívat svou představivost a fantazii

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

vytváření podmínek k plnému prožívání v oblasti dramatické výchovy

smyslové a psychomotorické hry

Během plnění témat jednotlivých IB ŠVP

VU-U

prolínání dramatické výchovy s ostatními oblastmi vzdělávání

 

skupinová konverzace, komunikační aktivity s druhým dítětem, s dospělým

Během plnění témat jednotlivých IB ŠVP

VU-U

rozvíjení samostatnosti a sebevědomí dětí

tvůrčí činnosti podporující tvořivost
a nápaditost

Během plnění témat jednotlivých IB ŠVP

VU-U

 

Cíl: seznamování dětí s hlavními zásadami environmentální výchovy

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

získání prvotních zásad k odpovědnému zacházení s životním prostředím

třídění odpadů, využití odpadů k tvořivým činnostem

Dle situací, při plnění témat IB

VU-U

vedení dětí ke zdravému životnímu stylu

poznávání rostlin a živočichů v přírodě

Dle situací, při plnění témat IB

VU-U

prevence před návykovými látkami

řešení problémových situací (znečištění vody, ovzduší)

 

získávání rodičů k řešení problematiky ŽP a zdravého životního stylu

 

modelové situace zaměřené na prvky sexuální výchovy

Dle situací, při plnění témat IB

VU-U

 

2. Oblast kontroly a řízení

 

Cíl: zajistit plnou funkčnost a efektivitu všech kontrolních akcí

 

Pedagogové:

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

příprava na výchovně-vzdělávací práci a její realizaci

pozorování, rozhovory, hospitace

pedagogické porady

 

průběžně

5-6x ročně

 

VU

absolvování DVPP, samostudium

plánování, konzultace výsledků vzdělávání, uvádění poznatků do praxe,

 

pedagogické porady

celoročně dle nabídky

 

 

5-6x ročně

 

VU-U

 

 

VU

plnění dílčích úkolů

pozorování

pedagogické porady

průběžně

VU

 

Kuchařky:

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

udržování čistoty a pořádku na pracovišti, dodržování zásad zdravé a pestré výživy, dodržování hygieny

 

pozorování,

provozní porady

průběžně dle potřeby

 

 

 

VU

používání OOP

pozorování

průběžně

VU

účast na školení určené pro provozní zaměstnance

plánování

dle nabídky

Ř-VU

plnění dílčích úkolů

rozhovory

průběžně

VU-VŠJ

 

3. Oblast vzdělávání

 

Cíl: posílit realizaci DVPP (celoroční plán vzdělávání)

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

zvyšování kvalifikace absolvováním přednášek a seminářů

nabídka akcí

dle nabídky

 

Ř-VU-U

vzdělávání se samostudiem

sledování nabídky nakladatelství,

internetové stránky VÚV

průběžně

 

 

 

Ř-VU-U

 

            DVPP bude zaměřeno na nové podmínky specifického vzdělávání v MŠ, na získávání nových poznatků k práci s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Dále se pedagogové budou dle nabídek zúčastňovat seminářů se specifickým zaměřením. Tomuto se budou též věnovat při samostudiu (oblast diagnostiky, estetická, pohybová, komunikativní…). Začínající a nekvalifikované učitelky budou upřednostněny při výběru seminářů ke zkvalitnění pedagogické činnosti.

 

4. Oblast styku s rodiči a veřejností

 

Cíl: zvyšovat informovanost rodičů a veřejnosti o dění v MŠ a o jejích akcích, realizace aktivit pro veřejnost.

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

pravidelné předávání informací rodičům, snaha získat je pro společné akce a motivovat je k většímu zájmu o dění v MŠ

schůze KR

konzultace

informace na nástěnkách

2x ročně

podle zájmu

VU

 

pomoc rodičů při údržbě okolí MŠ

2x ročně

VU-U

 

naučné vycházky a výlety

celoročně

VU-U

 

společné akce se ZŠ – divadlo, karneval, vzájemné návštěvy dětí

celoročně

Ř-VU-U

 

zahájení zájmových kroužků

říjen

VU-U

 

doplňování webových stránek

listopad

Ř-VU-U

 

Společné akce s rodiči – poznávání se mezi sebou

mikulášská nadílka, jarní dílnička s rodiči, dílnička s tatínky

vánoční vystoupení dětí, podzimní opékání buřtů

červnové grilování současně s vystoupením profesionálního divadla

soutěže rodičů a dětí

Prosinec

 

květen

VU-U

 

bobování, stavění sněhuláků, výroba krmítek

podle

podmínek 

VU-U

 

velikonoční tradice

duben

VU-U

 

ukázka výsledků zájmových kroužků, výlet, rozloučení s předškoláky

květen,

červen

VU-U

vzájemné předávání informací o systému předškolního vzdělávání v jednotlivých zemích EU

návštěvy studentů a pedagogů ze zahraničí (podle nabídky agentury)

celoročně

VU

vzájemné konzultace

MŠ Stochovská, MŠ Bělohorská, MŠ Libocká

celoročně,

dle dohody

VU

VU

prezentace MŠ

soutěže pro děti, komerční akce,

výtvarné soutěže, účast na výstavách, webové stránky, fotodokumentace, kronika,

portál „Jak do školky“

informace na webových stránkách Úřadu Prahy 6

dle nabídky

VU

            Tato oblast není uzavřena. V průběhu roku se bude doplňovat o další aktivity a akce školy, které budou během školního roku nabídnuty.

 

5. Oblast spolupráce se ZŠ Bílá hora

 

Cíl: zajistit přechod dětí z MŠ do ZŠ bez adaptačních potíží tak, aby děti měly základní znalosti z oblasti rozumové, pohybové, komunikativní a měly vytvořeny sebeobslužné návyky včetně osvojení základních společenských, mravních a sociálních norem.

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

seznamování dětí s prostředím ZŠ a jejími zaměstnanci

vzájemné návštěvy,

společné akce,

pravidelné návštěvy předškolních dětí v první třídě ZŠ BH

(projekt předškolák)

dle dohody

 

 

 

 

Ř-VU-U

 

Učitelka

1. třídy ZŠ + učitelky zelené a žluté třídy

sledování školní zralosti dětí

 

konzultace s rodiči,

zprostředkování vyšetření OPPP, vedení záznamu o dětech

průběžně

 

 

Ř-VU-U

sledování pokroků dětí v 1. třídě

vzájemné konzultace mezi MŠ a ZŠ,

seznámení se vzdělávacími programy

dle dohody

Ř-VU-U

 
  1. Oblast materiální

Cíl: Zajistit účelné využití finančních prostředků, didaktických pomůcek a ostatního materiálního vybavení MŠ.

 

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

Sledování účelnosti využívání materiálních prostředků

 

pozorování,

provozní porady

2x ročně

 

 

 

VU, U

 

 AUTOEVALUACE  VÝCHOVNĚ  VZDĚLÁVACÍ  ČINNOSTI

 

Zaměření

Kritérium

Nástroje

Časový harmonogram

Odpovídá

Denní výchovný proces

Soulad s TVP

Sebehodnocení, rozhovory, zápisy TK

Denně

U

Týdenní výchovný proces

Funkčnost TVP, postupy, tvořivost

Zápis, rozhovory, sebereflexe

Týdně

U

IB

Výsledky vzdělávání, plnění cílů

Zápis, analýza, pozorování, hospitace

Po ukončení IB

VU-U

Vzdělávací výsledky dětí

Získávání kompetencí

Analýza, záznamy o dětech, pozorování, rozhovory, výtvarné práce

3 x ročně průběžně

VU-U

U

Komplexní evaluace vzdělávacích celků

Naplňování cílů ŠVP, funkčnost IB, návaznost TVP, využívání výsledků předchozích evaluací

Hodnotící zpráva

1 x ročně

VU-U

 

Životospráva

Doplnění nářadí a náčiní pro pohybovou aktivitu

Zabezpečení finančních prostředků (OÚ, sponzor)

Jednání

Průběžně

Ř-VU-OÚ

Psychosociální podmínky

Prevence šikany a jiných SPJ

Vytvoření klidné a příznivé atmosféry ve škole, přijímání pravidel soužití dětí ve třídě, vstřícné kontakty mezi dětmi

Rozhovory, vzájemná pomoc a respektování se, dokumentace o dětech, konzultace s rodiči,literatura

Průběžně

 

 

 

 

 

 

Podle potřeby

VU-U

Řízení MŠ

Zapojení učitelky na tvorbě ŠVP

Samostudium vzdělávacích materiálů, rozbor práce

Rozhovor, diskuse, plánování, pedagogické porady

Průběžně

VU-U

Pedagogické zajištění

Zvyšování kvalifikace učitelek

Zahájení studia, samostudium, účast na DVPP

Rozhovory

Průběžně

VU-U

Spoluúčast rodičů

Získávání rodičů pro spolupodílení se na realizaci IB

Zvyšování informovanosti rodičů, úzká spolupráce

Informace na nástěnkách, jednání s rodiči, diskuse, anketa,

schůzky se zástupci rodičů

Průběžně

VU-U

 

 

PŘÍLOHY KE ŠKOLNÍMU  VZDĚLÁVACÍMU  PROGRAMU

PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

na školní rok 2017-2018

 

 Příloha č. 1

  PLÁN  AKCÍ  NA  ŠKOLNÍ  ROK  2017-2018

(NÁVRH)

 

  • vystoupení profesionálních divadel v MŠ
  • návštěva divadla Glans
  • společné výtvarné dílničky pro rodiče a děti
  • společné akce se ZŠ Bílá hora
  • společné akce s MŠ Stochovská + MŠ Bělohorská
  • výlety
  • přírodovědné vycházky
  • projekty Lesů ČR
  • besídky pro rodiče
  • rej čarodějnic
  • fotografování dětí
  • den otevřených dveří
  • návštěva lektorů a dětí ze ZUŠ
  • rozloučení s předškoláky
  •  vánoce, masopust, velikonoce, posvícení
  • soutěže ke Dni dětí
  • návštěva planetária
  • ukázky sportovních disciplín
  • duchaření
  • péče o chrup
  • podzimní opékání buřtů
  • sportovní soutěže na ZŠ Ruzyně
  • rozloučení se školním rokem – zábavné odpoledne s rodiči, dětmi a grilováním
  • pravidelné návštěvy předškolních dětí v první třídě ZŠ Bílá hora
  • sběr odpadového materiálu
  • návštěvy knihovny, galerií a výstav
  • Martinský průvod
  • plavecký výcvik
  • návštěva hasičů, policie a záchranářů
  • zrakový screening
  • projekt „Předškoláček“
  • sběr papíru
  • rodiče čtou dětem
  • toulky historickou Prahou
  • moje domácí zvířátko
  • Toulcův dvůr

Další akce budou uskutečněny podle aktuální nabídky.